Yapılaşmada Çevreci Yaklaşım

Yapılaşmada Çevreci Yaklaşım

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, nüfusun arttığı bir dönemde konut ihtiyacının da beraberinde geldiğini paylaşarak sürdürülebilir yapılaşmanın önemli adımlarından birinin de sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesi olduğunu belirtti

A+A-

Dünyanın nüfusu hızla artıyor. Kaynakların sınırlı olduğu dünyada gelişen teknoloji ile tüketim alışkanlıkları değişiyor. Daha fazla konuta, gıdaya ve suya ihtiyaç duyuluyor. Çevre bilincinin artmasına karşın üretim teknolojilerinden tüketim bilincine kadar her aşamanın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Çevre dostu, nefes alan, hafif yapı malzemeleriyle Ytong, ülkemizde sağlıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesine öncülük ediyor.

1717416829-tolga-oztoprak.jpg

10 MİLYAR DOLARI AŞAN TASARRUF

Tolga Öztoprak nüfusun arttığı bir dönemde konut ihtiyacının da beraberinde geldiğini paylaşarak sürdürülebilir yapılaşmanın önemli adımlarından birinin de sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Yapılarda kullanılan malzemelerin çevreye olan etkileri üretim aşamasından itibaren araştırılmalıdır. Çevre dostu, yapı ömrü sona erene kadar çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek sürdürülebilir yapı malzemeleri tercih edilmelidir. Yapılaşma kapsamında sadece konutları değil, iş yerlerini, üretim tesislerini, fabrikaları hatta organize sanayi bölgelerini de düşünmemiz gerekiyor. Hem yaşam hem de üretim alanlarını iyi planlamalı, doğru malzeme kullanarak çevreye uyumlu bir şekilde inşa etmeliyiz. Türk Ytong olarak mineral hammaddelerden üretilen doğa dostu ürünlerimizle, içinde yaşayanlara artı değer sunan sağlıklı ve kaliteli çağdaş konutlar inşa edilmesine katkı sunuyoruz. Üretim tesisleri, fabrikalar için özel, pratik çözümler üretiyoruz. Ürünlerimizin ısı yalıtımı performansını artırmaya yönelik AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda daha konforlu, daha hafif ve enerji dostu binalar için Ytong 0,08 isimli ürünümüzü piyasaya sunduk. Bu ürün sağlamlıktan ödün vermeden standart bloklara göre %40 daha fazla ısı yalıtımı sağlıyor. 1965’ten bu yana Türkiye’de Ytong ile inşa edilen konutlardaki ısı yalıtımından elde edilen enerji tasarrufu, 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu sağladı. Bu rakam yıldan yıla artacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.