1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Yapı Denetimde Maliyet Krizi: Hizmet Veremeyecek Noktaya Geldik
Yapı Denetimde Maliyet Krizi: Hizmet Veremeyecek Noktaya Geldik

Yapı Denetimde Maliyet Krizi: Hizmet Veremeyecek Noktaya Geldik

Yılbaşından bu yana personel giderleri yüzde 30, laboratuvar ve akaryakıt giderleri yüzde 100 artan yapı denetim kuruluşları, mevcut maliyetlerle iş yapamaz hale geldiklerini belirterek yapı denetim ücretlerinin artırılması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Fiyatı 1 milyon liradan 2 milyon liraya çıkan 140 metrekarelik bir villanın emlak komisyonu 30 bin liradan 60 bin liraya çıkarken, yapı denetim bedelinin 7 bin lirada sabit kaldığını belirten Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkanı Tayfun Gücenmez sektördeki tüm piyasa aktörlerinin fiyatlarını güncelleyerek ayak uydurabildiklerini, ancak yapı denetim şirketlerinin sabit fiyatla hizmet vermeye devam ettiğini ifade etti. 

"Yapı denetim kuruluşları olarak, artan maliyetler karşısında sektörümüze hizmet vermekte zorlanıyoruz" diyen Tayfun Gücenmez şu açıklamayı yaptı:

 Bilindiği üzere 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren asgari ücrete %30 oranında ara zam yapılmıştır.  Personel giderleri gider kalemlerimizin en büyüğünü oluşturmakta olup, bu zam kuruluşlarımızı sıkıntıya sokmuştur.

Bunun dışında yılbaşından beri maruz kaldığımız;

- Yakıt ve araç maliyetlerindeki artışlar (mevzuat gereği en az 3 adet araç ile hizmet vermekteyiz),

- Beton numunelerine yapı laboratuarlarının yaptığı fahiş  zamlar,(yılbaşından beri en az %100 oranındadır),

- beton numunesi çiplerine yapılan zamlar  (Mart 2022 ve 15 Eylül 2022 tarihinde %33 oranında yıl içerisinde yapılan zamlar) (Bu çip giderlerini beton firmaları karşılamalıdır)

- Ofis giderlerinin artması (mevzuat gereği en az 100 m2 ofiste hizmet vermekteyiz)

gibi olumsuz koşullardan dolayı yapı denetim kuruluşları olarak hizmet veremeyecek duruma gelmemizle, inşaat sektörünün durması gündeme gelmektedir.

Tüm sektör aktörleri serbest piyasa koşullarında istedikleri şekilde fiyatlarını güncelleyerek koşullara ayak uydurabilmektedir. Yapı denetim kuruluşlarının ücretlerinde ise yılbaşından bu yana, bütün masraf kalemlerindeki ciddi artışa rağmen hiçbir artış olmamıştır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;

1 Ocak 2022 tarihinde 1 milyon TL’den satılan 140 m2  bir villanın  emlak komisyon bedeli 30 bin TL iken, şu anda satış fiyatı en az 2 milyon TL olduğu için 60 bin TL olarak güncellenmiştir.

Oysa 1 Ocak 2022 tarihinde 1 milyon TL’den satılan 140 m2 bir villanın yapı denetim hizmet bedeli 7 bin TL iken şu anda tüm artan maliyetlere rağmen hala aynı fiyattır.

Hal böyle iken, sektörün deprem sigortası olan yapı denetim kuruluşlarının, emlak hizmet bedellerinden çok daha düşük ücretlerle çalışmaları gündemden düşmeden çözüm bulunması gereken bir konudur.

Bu yıl müteahhitlerin birim fiyatlarına da 3. kez güncelleme yapılmıştır. Sektördeki tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarının güncellendiği noktada yapı denetim ücretleri çok geride kalmıştır.

Bakanlığımızdan  yapı denetim hizmetini sağlıklı koşullarda verebilmemiz için mevzuat değişikliği yapılarak yapı denetim hizmet bedellerinin yıl içinde en az 2 defa güncellenmesini talep ediyoruz.

Aksi takdirde bu şartlarda yapı denetimi hizmeti veremeyecek noktaya doğru gidiyoruz. Hepimizi zora sokacak böylesi bir durumun yaşanmaması adına Bakanlığımızdan destek talep ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum