1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Yapı Denetim Sistemi Çığırından Çıktı!
Yapı Denetim Sistemi Çığırından Çıktı!

Yapı Denetim Sistemi Çığırından Çıktı!

Yapı denetimde yeni sistemle beraber bazı yapı denetim firmaları bakanlığın belirlediği ücret haricinde müteahhitlerden ücret talebinde bulunuyor. İzmir Müteahhitler Federasyonu başkanı Ziya Dağlıer, “Bakanlığın acilen el atması lazım” dedi.

A+A-

2019 yılında yürürlüğe giren yeni yapı denetim yasasına göre inşaatlarda görev alacak yapı denetim firmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirleniyor. Yeni başlayacak inşaatlarla yapı denetim firmaları ortak bir havuzda buluşuyor. Yapı denetim firması havuzdan rastgele seçiliyor. İnşaat şirketiyle sözleşme yapması için Yapı Denetim firmasına 15 günlük süre tanınıyor. Yapı denetim firması bu 15 günlük süre içerisinde işi reddedebiliyor.

Yeni yapı denetim sistemi birçok sorunu da beraberinde getirdi. Bazı yapı denetim firmaları uzak ve küçük olan şantiyelerde maliyeti kurtarmadığı gerekçesiyle müteahhitlerden ücret talebinde bulunuyor. 

MÜTEAHHİT PARA VERMEYİNCE 15 GÜN BEKLETİLİYOR

Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntıları dile getiren İzmir Müteahhitler Federasyonu başkanı Ziya Dağlıer meslektaşlarından çok sayıda şikayet geldiğini belirtti. 

Dağlıer, İşini çok doğru şekilde yapan yapı denetim firmalarımız var. Ancak bu firmaların dışında işi fırsata çevirip daha fazla ücret talep eden firmalar da var. Yeni başlayan bir inşaata Çevre ve Şehircilik Bakanlığı havuz sisteminden Yapı Denetim firması belirleniyor. İşin süresini ve ücretini daha sonra yapı denetim firması kendi kafasına göre belirliyor. İnşaat küçük ve uzaksa maliyetler kurtarmıyor deyip müteahhitten ücretistiyorlar. Müteahhit vermeyince 15 gün bekletip sonra işi bırakarak müteahhiti zarara sokuyor. İş havuzda da bir süre bekliyor. Daha sonra başka bir yapı denetim firması atanıyor. İkinci firma da işi almayınca çok uzuyor. İş bitirme belgesini de erteleyip oturma raporunun alınmasını geciktiriyorlar. Bu sistem yüzünden işlerimiz aksıyor. Sektör kitlemmiş bir durumda” dedi.

İŞİN BAŞINDA, ORTASINDA, SONUNDA PARA İSTİYORLAR

Yaşanan bazı olumsuz örnekleri aktaran Ziya Dağlıer, “Bir meslektaşımız yan yana 2 parselde inşaat yapıyor. Yapı denetim 2 parsel için farklı fiyat ve iş süresi veriyor. İki parsel arasında çok ciddi bir fiyat farkı var. Çeşme’deki bir meslektaşımızın da inşaatına 2 aydır yapı denetim firması gelmiyor. Sürekli işi sallıyorlar. Gelip denetim yapmak için müteahhitten ek ücret istiyorlar. Doğru yapılan işlerde bile sırf ek ücret almak için 5 cm fazla olmuş deyip elinde proje olmasına rağmen belediyeden proje isteyeceğiz diyerek oyalıyorlar. İş tamamen çığırından çıkmış durumda. Bazı yapı denetim firmaları sistemini kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor” ifadelerine kullandı.

EMEKLİ MÜHENDİSLER FİRMA KURUP MÜTEAHHİTLERDEN PARA KOPARMA DERDİNDE

Yaşanan sıkıntıların aşılması için bakanlığın önlem alması gerektiğini belirten Dağlıer şu sözlere yer verdi, “5-6 emekli mühendis bir araya gelip yapı denetim firması kuruyor. Zaten yaşları geçmiş, şantiyeye gelip denetim yapacak durumda olmayan kişiler. Doğru dürüst denetim yapamıyorlar. Tek dertleri para almak. Müteahhitlerden nasıl daha fazla para koparırım derdindeler. Yapı denetim firmaları sektörü tıkamış durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın acilen el atması gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum