1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Yabancıya Fahiş Fiyatlı Konut Satışı Engellendi
Yabancıya Fahiş Fiyatlı Konut Satışı Engellendi

Yabancıya Fahiş Fiyatlı Konut Satışı Engellendi

Türkiye, 2019’un Mart ayından bu yana uygulanan ekspertiz (değerleme) raporu koşuluyla yabancıya fahiş fiyatla gayrimenkul satışını engelledi. Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, "tapu daireleri raporu görmeden satışa izin vermiyor" dedi.

A+A-

Dünyada 186 ülkeden 184’üne gayrimenkul satışı yapan Türkiye, 2019’un Mart ayından bu yana uygulanan ekspertiz (değerleme) raporu koşuluyla yabancıya fahiş fiyatla gayrimenkul satışını engelledi.

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, “Bir yabancı Türkiye’de gayrimenkul alırken artık ekspertiz raporu ile almak zorunda. Böylece yabancıya 10 liralık daire 20 liraya satılamıyor. 11 liraya bile tapu devri yapılamıyor. Bu konuda tapu daireleri raporu görmeden satışa izin vermiyor. Böylece yabancıya fahiş fiyatlı satış engellenmiş oldu” açıklamasında bulundu.

Kovid-19 salgını sürecinde barınma ve lojistiğin en önemli iki ihtiyaç olarak öne çıktığına dikkat çeken Bucak, “Dolayısıyla lojistik yolları üzerinde bulunan ülkelerin değeri 2 ila 3 kat arttı. Üç kıtayı bağlayan Türkiye bu konumuyla öne çıkıyor. Bu anlamda Türkiye geçmiş yıllarda sorunlu konular hakkında adımlar atılarak ilk yatırımını yapan yabancıya vergi muafiyet hakkı sağlayarak bu süreci destekledi ve 2020 yılında gelen yabancı çekme rüzgârını kullanmaya başladı” şeklinde konuştu.

Son 10 yılın en iyisi

Bu yıl pandemi sürecinde dahi Türkiye’nin 41 bin yabancıya konut sattığına vurgu yapan Bucak, “20 bin satışın ise pandemi nedeniyle tapu devri hala yapılmadı. Dolayısıyla 2020 pandemiye rağmen son 10 yılın en iyi yılıydı. Biz şirket olarak yabancıya satışımızı pandemiden sonra 2’ye katladık” diye konuştu.

2021'de Türkiye’ye Pakistan, Malezya, Bangladeş, Singapur gibi ülkelerden ciddi talep geleceğinin öngörüldüğüne vurgu yapan Bucak, “2020’de bunu kısmen aldı. Aşılama olayı da doğru bir matematikte ilerlerse bizim bu pazarlardan toplayacağımız birçok yatırım var” dedi. Bucak, ayrıca Avrupa’da yaşayan expatlar ile bu ülkelerde yaşayan Fas, Tunus, Libya gibi Araplar için de Türkiye’nin konut almak için çok uygun koşullara sahip olduğunu belirtti.

Emekli ABD'lileri Türkiye'ye çekebiliriz

Türkiye'nin ABD'de yaşayan Müslüman emekli kitle için de cazip koşullar bulundurduğuna dikkat çeken Bucak, "Çünkü 250 bin dolara Türkiye'de rahatlıkla iyi yaşayacakları bir ev bulabilirler. Ayrıca Amerika'da kiralar çok yüksek ve bu kitlenin aldıkları 3 bin 500-4 bin dolarlık emekli maaşla bu kirayı karşılamaları zor. Ama Türkiye'de bu parayla çok rahat yaşayabilirler" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.