Uzmanlardan Deprem Bölgesi İçin Konut Önerisi

Uzmanlardan Deprem Bölgesi İçin Konut Önerisi

Deprem bölgesinde konutların tamamlanmasının normale dönüş için önemine işaret eden Doç. Dr. Sepanta Naimi, ayrı bir yerde üretilip hızla monte edilebilen hafif yapıların yıkımı azalttığını vurguladı.

A+A-

Altınbaş Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sepanta Naimi, hafif yapıların konut olarak planlanmasının doğru olacağını, bu yapıların ayrı bir yerde üretilip, direkt ilgili alana hızlıca monte edilebilen ve uzun ömürlü yapılar olacağını belirtti.

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Naimi, deprem gibi bir felaket sonrasında oluşan zayiatın giderilebilmesi için bölgedeki hareketliliğin bitmiş olması gerektiğine de işaret etti. 

HIZLI SONUÇ ALMAK İÇİN ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPILAR DÜŞÜNÜLMELİ

AA'nın aktardığına göre, bölgesinin deprem kuşağı olduğuna dikkati çeken Naimi, "Nasıl birinci depremden sonra beklemediğimiz şekilde ikinci deprem meydana geldiyse yüksek ivmeli depremlerin tekrarlanabileceği riskini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle hafif yapıların konut olarak planlanması doğru olacaktır. Bu yapılar ayrı bir yerde üretilip, direkt ilgili alana hızlıca monte edilebilen ve uzun ömürlü yapılardır. Ayrıca deprem güvenliği açısından da daha dayanıklıdırlar. Özellikle kırsal bölgelerdeki köylülerin evlerini hızlı bir şekilde hazırlanmasında kolaylık sağlar" ifadelerini kullandı.

Naimi, ihtiyaç olan tarım ürünlerinin üretiminin hızlandırılmasını sağlamanın bölgede hayatın normalleşmesi açısından hayati önem taşıdığını belirterek, bölgeden giden insanların da bölgeye dönüşünü sağlayacak hamlelerin ekonomik zararların azaltılmasını ve bölgenin her anlamda canlandırılmasına imkan vereceğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.