Uludağ'da 7 Otelin Projesi Tamam!

Uludağ'da 7 Otelin Projesi Tamam!

Bakan Eroğlu, "Otelcileri toplayarak dedim ki, 'Biz Uludağ için imar planı hazırladık. Burası için çok güzel bir dönüşüm projemiz var. Yapılan bu kaçak yerleri yıkar bizim hazırladığımız projeye uygun hale getirirsiniz, biz de size gerekli kolaylığı göste

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin Uludağ ile ilgili sorusu üzerine, "Otelcileri toplayarak dedim ki 'Biz Uludağ için imar planı hazırladık. Yaptığınız kaçak yerleri ya yıkarsınız, ya da bizim hazırladığımız projeye uygun hale getirirsiniz. Biz de size gerekli kolaylığı gösteririz. Ama bize karşı koyarak 'istediğimizi yaparız' diyorsanız o zaman biz de yıkar geçeriz" dedi.

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’ın Sarıalan Mevkisi'nde, Bursa’nın merkez Osmangazi Belediyesi’nce yaptırılan Taşkonak tesislerinin açılış  törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, daha sonra aynı bölgedeki Uludağ Milli Parklar Sarı Alan Hizmet Binası ile 17 çeşmenin açılışını yaptı. Törenin ardından gazetecilerin Uludağ’la ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, Uludağ’da bakanlığı tarafından yapılan çalışmaları anlattı. Bakan Eroğlu şöyle konuştu:

"Uludağ'da muhteşem bir dönüşüm başladı. Dönüşüm projesini 2011 yılında başlattık. Burada kamu kurumlarının yapıları vardı. Bunları çoğu kaçaktı. Kamu kurumlarının burada işletmecilik yapması, otelciler ve özel sektör açısından uygun değildi. Biz bunların yıkımıyla işe başladık. Önce ben kendi bakanlığıma ait olan Devlet Su İşleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Müdürlüğü'nün binalarını yıktık. Ancak buradaki otelciler de zaman içinde var olan otellerinin yanlarına kaçak tesisler yapmışlar. Bunlara zamanında dikkat edilmemiş. Bizim dönemimize kadar kimse bunları fark etmemiş. Ya da fark etmiş, ama göz yummuş. Otelcileri toplayarak dedim ki 'Biz Uludağ için imar planı hazırladık. Burası için çok güzel bir dönüşüm projemiz var. Ya yapılan bu kaçak yerleri yıkarsınız, ya da bizim hazırladığımız projeye uygun hale getirirsiniz. Bizde size gerekli kolaylığı gösteririz. Ama bize karşı koyarak 'istediğimizi yaparız' diyorsanız, biz de 'yıkar geçeriz' dedik. Hakikaten çoğunu da yıktık."

'7 OTELİN PROJESİ TAMAM'

Otel sahiplerinin çoğu ile mutabakata vardıklarını açıklayan Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kısım oteller kaçak olan yerlerini yıktı ve dış cephe düzenlemesi yaptı. Ayrıca 11 otelle ilgili dönüşüm talebi oldu, 7 tanesinin projesini tamamladık. 4 otelin projesi şu anda inceleniyor. Uludağ'la ilgili muhteşem bir projemiz var. Ona uygun olanları kabul ediyoruz. Zaman içinde Uludağ'a has güzel bir mimari kazandıracağız ki burası dünya çapında muhteşem bir yer olacak." 

'YETKİ BİZDE'

Önceki yıllarda Uludağ'la ilgili yaşanan yetki karmaşasıyla ilgili belediyelerin dert yandığı sorusuna ise Bakan Eroğlu, "Yetki bizde. Belediye başkanlarımız yıkacaklarsa buyursunlar kaçak otelleri yıksınlar. Ama yetki bizde. Zaten belediye başkanlarımız ile birlikte çalışıyoruz. Kaçak yapılarla birlikte mücadele ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.