Türkiye'de Konut Sektörü Daralıyor, İzmir'de İvme Kazanıyor

Türkiye'de Konut Sektörü Daralıyor, İzmir'de İvme Kazanıyor

İzmir'de inşaatçılar 2018 yılından umutlu. İzmirli müteahhitler özellikle dev ulaşım projelerinin sona yaklaşmasıyla kentteki sinerji ve çekimin artarak devam edeceği konusunda hem fikir.

A+A-

Konut satışlarında İzmir her dönem talep görüyor. Arz fazlasının olduğu İstanbul ve Ankaralılar da İzmir'i hem yatırım yapmak, hem de yaşamak için tercih ediyor. İstannbul Ankara ve birçok şehirdeki yatırımcılar uzun vadeli yatırım planlarında İzmir'i tercih ediyor. Diğer kentlerde yatırım duraksaması yaşanırken İzmir'de büyük yatırımların önü açılıyor.

2018 yılında başta İstanbul olmak üzere; Türkiye genelinde daralması beklenen konut sektörünün İzmir'de ise ivme kazanması öngörülüyor. 

İşte sektör temsilcilerinin 2018 görüşleri;

BUGÜNÜN GELECEĞİ DÜNDEN BELLİYDİ

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı

Son üç-dört yıldır İzmir'de emlak fiyatlarının İstanbul'u yakalayacağını ısrarla söylüyordum ancak artık İzmir'de fiyatların İstanbul'u geçeceğini belirtiyorum. İstanbul son yıllarda inanılmaz bir yabancı göçü aldı, nüfus artık doygunluğa ulaştı ve kentin yapısı değişti. İstanbul artık bir iş ve finans kenti haline geliyor. Business bir şehir oluyor. Aslında bir tarih ve kültür kenti olan İstanbul'a yazık ettik. İstanbul yerine İzmit ya da farklı bir kenti business şehire dönüştürebilirdik. İnsanlar artık İstanbul'da sosyal imkanlara ulaşamıyor. Tatil kalmadı, boş vakitlerini değerlendirebilecek zaman ve imkan yok. Bundan dolayı da çok sayıda İstanbullu İzmir'i ikinci bir seçenek olarak görüyor. Özellikle beyaz yakalı diye isimlendirdiğimiz ve 45 yaş üstü emekliliğe yaklaşanlar İzmir'de yaşamak istiyor. Çok sayıda İstanbullu da ikametgahları hala İstanbul'da olmasına rağmen İzmir'de yaşamaya başladı ve İzmir'i ikinci evleri yaptı. Tabi burada da İzmir'in mevcut yapısını koruması ve nerede konumlanması gerektiğini bilmesi çok önemli. İzmir bir sanayi ya da finans kenti değil, olmamalı da. İzmir öğrenci ve emekli kenti olmalı. İnsanlara sosyal imkanlar sunan, rahat bir yaşam vaat eden bir deniz kenti olarak kalmayı başarmalı. Aksi takdirde tercih edilen bir kent olmaktan çıkacaktır. Ancak mevcut haliyle İzmir kazandıran bir kent olmaya devam edecek. Şu anda inşaat durgun halindeyken bile İzmir bu durumdaysa, inşaat canlandığında nasıl hareketleneceğini siz düşünün.

İZMİR'DE YENİ PLANLAMA ŞART

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır

2017'de beklediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Art arda gelen seçimler ve bu seçimlerin yarattığı çekingenlik sonucunda sektör olumsuz etkilendi. 2018 yılında inşaat sektöründe bir küçülme bekleniyor. 2019 yılında seçimlerin olması ve bu seçim sürecinde altyapı yatırımlarının yavaşlaması sonucunda küçülme olacağı düşünülüyor. İzmir içinse beklentiler daha farklı. Şu an için İzmir'de bazı ilçelerin planları bitti. Bugüne kadar İzmir'in en büyük sıkıntısı arsaydı ve arsa üretilemediği için projeler yapılamamıştı. İzmir'e ulaşım projelerinin de sonuna gelmesiyle birlikte büyük bir talep oluştu. İzmir bir çekim merkezi haline geldi ve yeni planlamaların yapılmasıyla büyük bir sinerji oluşacak. 2018 yılı da bu sinerjiyle çok daha iyi geçecek.

 

KONUTA TALEP SÜRÜYOR:

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz

İzmir'de konut ihtiyacı devam ediyor. 2018 yılında da inşaat sektörü talep görmeye devam edecek. Uygun fiyatlı ve nitelikli konut projeleri bir adım önde olacak. Önümüzdeki yıl, piyasalarda KDV indirimi ve düşük faiz beklentisi var. 2017 yılında dövizdeki artış, demir ve çimento gibi girdi maliyetlerini de artırdı. Bu durum, konut fiyatlarını da yukarıya çekti. Buna rağmen konuta talep hala devam ettiği için satışlar da hız kesmedi. İzmir'e şehir dışından başta İstanbul ve Ankara'dan da talep geliyor. Diğer yatırım araçları riskler olmasına rağmen gayrimenkulde bu risk görülmüyor. Doğal olarak yatırımlar da bu yönde oluyor. Menemen - Çiğli bölgesindeki fiyat performans oranı, aynı özelliklerde ama merkezde yer alan konut projelerine göre daha yüksek. Bu nedenle yeni yılda da ulaşım altyapısı olan, eğitim kurumları ve sanayi bölgeleri etrafında kümelenen konutlar rağbet görmeye devam edecektir.

YENİ YATIRIMLARA DEVAM

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl

Yücesoy Mühendislik olarak başarılı bir yılı daha geride bıraktık. 2018 yılında da kendimize önemli hedefler seçtik. Şehrin büyüme noktalarını doğru tespit ederek iyi ürün ve iyi fiyat politikaları belirledik. Bu nedenle satışlarda sorun yaşamadık. Önümüzdeki yıl üst segmentteki yüksek yapıların satışında sıkıntı yaşanabilir. Alt ve orta segmente yönelik üretim yapanlar ise kazançlı çıkacaktır. 2017 yılında Kuzeyşehir, Yücesoy Mahalle, İdeal Ofis, Yücesoy Statü ve Studio City 6. Etap projeleriyle toplam 300 milyon liralık ürün lansmanı gerçekleştirdik. Konut satışlarında iyi bir noktadayız. Bu yıl içinde 400 dairenin anahtar teslimini yaptık. 2018'in ilk iki ayında da 550 konutu daha teslim edeceğiz. 2018 yılında 300 milyon TL'lik ciro hedefimiz bulunuyor.

TALEP ARTIŞ EĞİLİMİNDE

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer

Bildiğiniz gibi İzmir'de yeni arsa üretilememesi ve inşaat sektörünün girdi maliyetlerinin de artması sonucu konut fiyatları da giderek yükseliyor. Bugün aldığınız konutu iki yıl sonra çok daha yüksek fiyatlara almak zorunda kalıyorsunuz. Bu konuda erken davranan ve özellikle temelden konut satın alanlar büyük oranda kara geçiyor. Buna rağmen İzmir'in sayfiye yerlerine yakın olması, rahat yaşamı ve kentin kültürel yapısı İzmir dışından da birçok insanın kenti tercih etmesine neden oluyor.

İzmir'in bu özellikleri kenti devamlı bir çekim merkezi haline getiriyor. Türkiye genelinde sektör daralmasına rağmen İzmir'de talep canlanmaya devam ediyor. 2018 yılında bu ivmenin daha da artacağını hep birlikte göreceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.