Türkiye 20 Yılda Dönüşecek!

Türkiye 20 Yılda Dönüşecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum her yıl 300 bin konut dönüştürmeyi hedeflediklerini, 20 yıl içerisinde de 6,5 milyon konutun dönüşümünün tamamlanarak tüm şehirlerin dönüşmesini planladıklarını söyledi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık çalışanlarıyla bir araya geldiği iftar programında, çevreyi kirleten hiçbir üretim modeline müsamaha göstermediklerini belirtti. 

Bakan Kurum, çevre konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine gideceklerini söyledi. Kurum, "Ülke mekansal strateji planının çalışmalarını başlattık ve yıl sonu itibarıyla da büyük bir yol katetmiş olacağız. 2023'e kadar tüm illerimizin mekansal planları hazırlanmış olacak. Tüm yatırımlarımız bu planlar çerçevesinde hayata geçirilecek, çevreye duyarlı sanayileşmenin ve şehirleşmenin önünü sonuna kadar açacağız" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümü tamamlayarak şehirleri daha sağlıklı ve güvenli yarınlara taşıyacaklarını söyleyen Murat Kurum, mahalle kültürünün yansıtılmasını ve yatay mimariyi esas alan projeleri yürüteceklerini belirtti. 

Her yıl 300 bin konut ve 2023'e kadar "acil öncelikli" 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamış olacaklarının altını çizen Kurum, şunları söyledi;

"İnşallah önümüzdeki 20 yılda da tespitlerimiz doğrultusundaki 6,5 milyon konutu dönüştürmüş olacağız. İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde bu dönüşümün hızlı, kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Bunları yaparken de artık gelecek vizyonuna uygun, geleceğin şehirleri olarak 'akıllı şehir' uygulamalarını da hayata geçireceğiz. Ülkemizi, coğrafi bilgi endüstrisini kurmuş, yerli ve milli teknolojisini ihraç eden, küresel rekabette öncü bir konuma hep birlikte getireceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.