1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Türk Müteahhitlerin Teminat Mektubu Sıkıntısını Türk Eximbank Çözecek!
Türk Müteahhitlerin Teminat Mektubu Sıkıntısını Türk Eximbank Çözecek!

Türk Müteahhitlerin Teminat Mektubu Sıkıntısını Türk Eximbank Çözecek!

Türk müteahhitlerin uzun süredir dile getirdiği "Eximbank teminat mektubu versin" talebi karşılık buldu. Müteahhitler taleplerini 10 başlık altında topladı.

A+A-

Türk Müteahhitler Birliğinin (TMB) uzun zamandır dile getirdiği "Eximbank teminat mektubu versin" talebine karşılık geldi. Banka müteahhitlere yurt dışında hayata geçirdiği projeleri için büyük öneme sahip teminat mektubu sağlanmasıyla ilgili pilot uygulama hazırlayacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen hafta TMB Başkanı Mithat Yenigün ve yönetim kurulu üyeleriyle video konferans yöntemiyle buluştu.

Açılışta konuşan Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomi ve müteahhitlik sektörüne etkilerine, bu etkilerin en aza düşürülmesiyle ilgili Bakanlığın aldığı tedbirlere dikkati çekmiş, toplantı daha sonra basına kapalı devam etmişti.

TMB'den edinilen bilgiye göre, müteahhitlerin uzun zamandır bahsettiği "Eximbank'tan teminat mektubu" talebinde son aşamaya gelindiğiyle ilgili sinyaller alındı.

Müteahhitler için yurt dışı projelerin alınması ve devam etmesinde çok önemli yeri bulunan teminat mektuplarıyla ilgili yakın zamanda pilot uygulamaya geçileceği ortaya çıktı. 

Eximbank’ın, teminat mektubu verebilecek altyapıyı tamamladığı bilgisinin yayınlandığı toplantıda, yılın ikinci yarısı itibarıyla teminat mektubu verilmesi yaygınlaştırılacak.

Türk Eximbank tarafından daha önce hazırlanan "Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Teminat Mektubu Programı"nın koşulları uygun olmadığı için bu fırsattan yararlanamayan müteahhitler, uygulamaya alınacak yeni programla ilgili memnuniyetlerini açıkladı.

MÜTEAHHİTLER TALEPLERİNİ 10 BAŞLIKTA TOPLADI

Diğer taraftan TMB üyeleri 10 başlıkta topladıkları hedef ve taleplerini Bakan Pekcan'a iletirken, bu başlıkları şu şekilde açıkladı:

"- Türk Eximbank kredi maliyetlerinin düşürülmesi, talep edilen banka teminatlarının azaltılması, inşaat sektörüne yönelik ürünlerin esnekleştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, Risk Sigortası, Kefalet Bonosu, Yurtdışı Teminat Mektubu gibi programların bir an önce uygulamaya konulması,
- Sahraaltı Afrika'daki imkanların değerlendirilmesi için Türk Eximbank’ın bölgeye yönelik finansman desteğinin geliştirilmesi,
- Pazar çeşitlendirmesi konusunda pazar araştırması, finansman temini ve yabancı ülke makamları ile ilişki tesisi hususunda destek verilmesi,
- Yüksek teknolojilerin inşaat faaliyetlerine entegrasyonu çalışmalarına zaman kaybetmeksizin başlanması,
- Libya teminat mektupları komisyon ödemelerinin durdurulması,
- Yurt dışındaki projelerde Kovid-19 salgınına bağlı gecikmeler için muhtemel süre uzatımı taleplerine destek verilmesi,
- Salgın sonrası dönemde yurt dışı projelerinde rakiplerden daha önce girişimde bulunabilmesini teminen gerekli desteğin sağlanması,
- Bankaların, firmaların borç/faiz erteleme veya kredi kullanma taleplerine olumlu yaklaşmaları,
- Altyapı inşaat faaliyetlerinin de mücbir sebep kapsamına alınması,
- Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yüklenicilere tanınan sözleşmenin feshi hakkı ile ilgili başvuruların kabul edilmesi, kabul edilmeyenlere fiyat farkı ödenmesi."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.