1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Tapuda Online Sorgulama Dönemi!
Tapuda Online Sorgulama Dönemi!

Tapuda Online Sorgulama Dönemi!

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifine göre; tapu müdürlükleri, taşınmazların devir ve ferağında tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak vergi değeri ile emlak vergisi borcunu online olarak sorgulayabilecek.

A+A-

İcra ve İflas Kanunu’nda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Emlak Vergisi Kanunu’ndaki değişikliği ile tapu müdürlükleri, bina ve arazinin devir ve ferağında tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak vergi değeri ile emlak vergisi borcunu ilgili belediyesi tarafından sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda sorgulayacak. Miras, mahkeme kararı, cebri icra, kamulaştırma halleri ile özel kanunlarda öngörülen diğer haller hariç emlak vergisi borcu bulunan bina ve arazinin devir ve ferağı yapılmayacak.

Belediye Gelirleri Kanunu’na eklenen yeni maddeyle iş yapma kolaylığı reformları kapsamında bir araya getirilen bazı inşaat izinleri prosedürlerine bağlı olarak harçların, bedel ve ücretlerin de yapı ruhsatı başvurusu ile bir seferde ödenebilmesi hedefleniyor. Bu sayede, idari başvuru olarak birleştirilen süreçlerin arka planında var olan ödeme işlemlerinin tek seferde yapılabilmesi amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.