1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Tapuda Emlakçı Devrimi
Tapuda Emlakçı Devrimi

Tapuda Emlakçı Devrimi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği sistemle artık tapu işlemleri internet üzerinden yönetilebilecek. Böylece hem tapu dairelerinin iş yükü azalacak hem de vatandaşın işi kolaylaşacak. İzmir Emlak Komisyoncu

A+A-
Güleroğlu, uygulamanın pilot il olarak Sivas ve Kocaeli'nde başladığını, kendilerinin de sistemin İzmir'de hayata geçmesi için başvuruyu tamamladıklarını söyledi. “Web-Tapu” sisteminin işleyişini anlatan Mesut Güleroğlu, “Tapu Kadastro il Müdürlükleriyle yapılacak anlaşmayla Oda'ya kayıtlı emlakçılar yetkilendirilecek.Yetkili emlakçılar, tapu işlemlerini takip ve sonuçlandırmaları konusunda işlem yaptırılabilecek. Böylece sadece satıcının yürüttüğü ve uzun zaman alan işlemler yetkili emlakçılar tarafından takip edilerek satıcı ve alıcının tek imza ile işlemleri kolayca tamamlamasına olanak tanıyacak” dedi.

Gayrimenkulunu satmak isteyen kişinin e-devlet üzerinden “Tapumu satması için yetki veriyorum” demesinin yeterli olacağını söyleyen Güleroğlu, “Yetki verilen yasal emlakçı satıcı adına tüm işlemleri yürütebilecek” diye konuştu.

SADECE İMZA İÇİN TAPUYA GİDECEKSİNİZ
 
Verilen yetki ile tapu üzerinde bir haciz, şerh ya da benzer konularda herhangi bir sorun olup olmadığının araştırılmasında satıcı ve alıcıya kolaylık sağlanacağını belirten Güleroğlu, tapu harçlarının da aynı sistem üzerinden yatırılabileceğine dikkat çekti. Güleroğlu “Böyle alıcı ve satıcının tapu dairesine sadece imza atmak için gitmesi gerekecek” dedi.

ZAMAN KAYBETTİRMEYECEK

Sistemin getirdiği en büyük yeniliklerden birinin de tarım arazileri ile ilgili satışlarda olduğunu söyleyen Güleroğlu şöyle devam etti:
“Tarım arazisi satışlarında 2014 yılında getirilen bir zorunlulukla, ilçe tarım müdürlüklerinden ‘satışta sakınca yoktur’ yazısı alınması gerekiyor. Bu yazı normalde posta yoluyla 15 günde alınabilirken, hayata geçecek uygulama ile zaman kaybı ortadan kalkacak”

Yeni sistemle Oda'ya bağlı yasal emlakçıların, devlet nezdinde yetkilendirilmiş kişi olarak görev yapacağı anlamına geldiğini de söyleyen Güleroğlu, “Önceleri tapu dairelerine emlakçılar alınmazdı. Şimdi ise bu bir devrim. İşlemleri yaparak sorumluluk alacaklar. Bu da yasal emlakçılığın statüsünü yükseltecek ve kaçak emlakçılığın önünü kapatacak. Hem devletin personel tasarrufuna destek olacak hem de diğer giderlerden tasarruf olacak. İzmir’de uygulanması için başvurularımızı hazırladık” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.