Tapuda Aile Konutu Şerhi Konulmamış Evin Satışı İptal Olur mu?

Tapuda Aile Konutu Şerhi Konulmamış Evin Satışı İptal Olur mu?

Aile konutu uygulaması son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başlandı. Tapuya konulan aile konutu şerhi ile o konutların her iki eşin rızası olmadan satışına engel olunuyor. Aile konutu şerhi yoksa ne olur?

A+A-

Türkiye’de oldukça yaygın bir uygulama haline gelen aile konutu şerhi ile alakalı olarak detaylar merak konusu oluyor. Aile konut şerhi tapu kütüklerine işlenerek o ailenin birliğinin devam etmesi sağlanabiliyor. Bazen de aile konutu şerhinin tapu kütüğüne işlenmemiş olması sorun yaratabiliyor. Bu durumda hangi uygulamalar yapılabilir?

AİLE KONUTU ŞERHİ NE DEMEKTİR?

Aile konutu şerhi uygulaması geçmişi çok uzun yıllara dayanmayan bir uygulamadır. Bu şerh tapu kütüklerine işleniyor. Bu şerh varsa o konut aile konutu olarak kullanılmaktadır ve satış da her iki eşin de rızası oldukça yapılabilir. Bir tarafından rızası yoksa ve satış yapılırsa o satış işlemi sonradan iptal edilebilir. Aile konutu şerhi bir ailenin barınma ihtiyacını karşıladığı evde ailenin birliğinin sağlamaktadır.

ŞERH YOKSA NE OLUR?

Yasalara göre bir konutun aile konutu niteliğinde olabilmesi için tapu şerhi şart değildir. Tapuya böyle bir şerh düşmek çok faydalıdır ama bu şerh yok diye o ev aile konutu niteliğini kaybetmez. Bu durum yanlış değerlendirilmemelidir. Aile konutu şerhi olmayan bir konutun satışının iptal edilmesi kolay olmayacaktır.

Eşlerden birisi aile konutunu diğer eşten habersiz satabilir. Bu durumda haberi olmayan eş satışı iptal ettirmek isteyecektir. Bu halde uygulanacak yasal yol bellidir. Mahkeme buna dair karar verirken bir detayı dikkate alıyor. Eğer evi satın alan kişi o evin aile konutu olduğunu bilerek satın almışsa bu satış iyi niyet yoksunluğundan iptal edilir. Ancak kişi o evi aile konutu olduğunu bilmeden satın alırsa satışın iptali mümkün değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.