1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. Swiss Otel Arazisi Satışa Çıkıyor!
Swiss Otel Arazisi Satışa Çıkıyor!

Swiss Otel Arazisi Satışa Çıkıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1989 yılında 43 yıllığına Anadolu Japon Turizm AŞ’ye (15 Şubat 2032 tarihine kadar) üst kullanım hakkını verdiği Swiss Otel’in 63 dönümlük Boğaz manzaralı arazisini satışa sunacak.

A+A-

Dolmabahçe Sarayı’nın karşısında bulunan Boğaz manzaralı araziye, 1988 yılında, Bedrettin Dalan’ın İBB Başkanlığı döneminde 30 yıllık intifa hakkı karşılığında otel ve müştemilatının yapılması kararı alındı. Dalan’ın imzasıyla 1989 yılında sözleşme yapıldı. Sözen’in belediye başkanlığı döneminde de otel yapıldı. Otel faaliyet gösterirken ve işletmeci firmanın üst hakkı devam ederken, 2009 yılında alınan meclis kararıyla otelin de dahil olduğu birçok taşınmazın satışına karar verildi. 2011 yılında belediye encümeninin kararıyla söz konusu arazilerin satışı yapıldı. Buna CHP’li meclis üyeleri İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme başkanının muhalefet şerhine karşın, oy çokluğuyla verilen kararla satış işlemi ve ihaleye ilişkin encümen kararı iptal edildi. Tapunun iptal kararı 2017’de Danıştay’da onandı. İBB aynı yıl tapunun kendilerine tescili için dava açtı. Mahkeme ihale iptal kararını gerekçe göstererek tapu iptaline ve ödenmiş olan satış bedelinin iadesine karar verildi. Karar Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylandı. Tapuya işletmeci firmanın o dönemdeki ihale bedeli kadar ipotek konuldu. Ekrem İmamoğlu döneminde bu bedelin ya İBB tarafından ödenmesi ya da bu taşınmazın satışı yapılıp  satış bedelinin karşılanması teklif edildi. İBB Meclisi’ne bu hafta sunulan teklifle satışın yapılmasına karar verilmesi istendi. Oylama öncesi gruplar arasında tartışma yaşandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imzasını taşıyan teklif, 2 CHP’li ve 2 İYİ Partili İBB Meclis üyelerinin ret oyuna karşılık tüm grupların oylarıyla kabul edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.