Son 5 Yılda Asgari Ücret İle Konut Fiyatı Makası Açıldı

Son 5 Yılda Asgari Ücret İle Konut Fiyatı Makası Açıldı

Asgari ücret son 5 yılda yüzde 771 arttı ve 2 bin 20 TL’den 17 bin TL’ye yükseldi. Ancak konut fiyatı ise aynı dönemde Merkez Bankası verilerine göre yüzde 1258 arttı

A+A-

Türkiye'de 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete ara zam yapıldı. Enflasyonun bu yıllarda yüksek seyretmesi sebebiyle yılda iki defa ücret artışlarına gidildi. Dezenflasyonist sürecin tesis edilmesi için uygulanan sıkı para politikası devam ederken yüzde 75 ile zirve yapan yıllık enflasyonda Haziran ayından itibaren önce baz etkisiyle birlikte düşüş bekleniyor. Ardından aylık TÜFE’de öncelikle yüzde 2,0-2,5 bandına doğru gerileme hedefleniyor.

Bu yılın 5 aylık dönemine bakıldığında emekli aylıklarına yüzde 22,72 enflasyondan kaynaklanan zam farkı oluştu. Haziran TÜFE rakamının ardından 6 aylık zam farkının yüzde 25 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Gözler bir yandan da asgari ücrete çevrildi. Henüz "ara zam" konusu netlik kazanmadı. Hükümet 'ara zam yok' diyor ama artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle kamuoyunda ara zam beklentisi hakim.

 

KONUT FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ

Öte yandan, koronavirüs salgınını da içine alan son 5 yıllık süreçte asgari ücret ve gıdanın ardından en temel ihtiyaç olan konut fiyatlarında önemli yükselişler yaşandı. 2019 Ocak ayından itibaren, Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksine göre Türkiye genelinde ortalama metrekare konut fiyatları şu şekilde gerçekleşti:

  • 2019 Ocak: 2 bin 275 TL
  • 2020 Ocak: 2 bin 998 TL
  • 2021 Ocak: 3 bin 999 TL
  • 2022 Ocak: 7 bin 479 TL
  • 2023 Ocak: 18 bin 682 TL
  • 2024 Ocak: 30 bin 900 TL

Bu verilerle konut fiyatlarındaki artışın yüzde 1258 olduğu görüldü. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre rakamlar, ortalama metrekare konut fiyatı ile asgari ücret arasındaki farkın iyice açıldığını da gösterdi. 5 yıl önce asgari ücretin yüzde 13 üzerinde bulunan ortalama metrekare fiyatı, bugün yüzde 80 yukarısına kadar çıktı.

 

KONUT SEKTÖRÜNDE MALİYET ARTIŞI

Konut sektörünün temsilcileri, inşaatta maliyetlerin daha hızlı artış gösterdiğini belirterek, "Bu sebeple sadece asgari ücretle değil diğer maaşlarla da konut fiyatları arasındaki fark açıldı. Konut ihtiyacı olanların ise bu farkı, daha küçük metrekareli evlere yönelerek sübvanse etmeye çalıştığı görülüyor. Dolayısıyla 4+1, 3+1 evlerden 2+1 evlere doğru bir talep kayması söz konusu." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.