Robot İnşaatçıların Sayısında Patlama! İnsansız İnşaat Devri mi Başlıyor?

Robot İnşaatçıların Sayısında Patlama! İnsansız İnşaat Devri mi Başlıyor?

İnşaat sektöründe artık yavaş yavaş robotlar görülmeye başladı. İnşaatçı robotlar alçı çekmekten duvar örmeye kadar bir çok işi hızlı bir şekilde yapıyor.

A+A-

Dev inşaat firmaları, endüstriyel robotlar kullanarak bina yapma sürecini otomatikleştiriyor ve inşaat sektöründe devrim yaratıyor.

İnşaat sektörü, yalnızca ABD’de yaklaşık olarak yılda 2 trilyon dolarlık bir değere sahip. Bu sektörün büyük bir kısmı zorlayıcı ve tehlikeli işlerden oluşuyor. İşte tam burada inşaatçı robotlar devreye giriyor. Görünen o ki, inşaatçıları endişelendiren bu robotlar gelişmeye devam edecek.

Endüstriyel robotların çözmeye odaklandığı en büyük sorunlar arasında inşaat yapı üretimi yer alıyor. İnşaat sektörü, diğer mesleklere göre çok çeşitli ve birbirinden farklı zorluklara sahip. Bu da daha fazla girişimin doğrudan rekabetçi bir alanda faaliyet gösterebilmesi demek.

Tuğla döşeme işi, robotlar için kesinlikle yeni bir konsept değil. Şu anda, inşaatlarda kullanılan robotlar alandaki en iyi bilinen isimlerden birisi Hadrian X. Amerikan firması, büyük beton kalker bloklarından yapılar inşa etmeye odaklanıyor. Amsterdam merkezli Monumental ise daha yaygın olan kırmızı tuğla çeşitlerinde uzmanlaşmış durumda.

Girişim, 2021’de veri görselleştirme firması Silk‘in (şimdi Palantir ortaklığı) arkasındaki ikili tarafından kuruldu. Monumental, yerel Hollanda’da sınırlı pilot çalışmalar yaptı. Ardından, 25 müteahhit ortaklık kurdu, bunların içinde düşük gelirli konutlar da var.

Şirket bu çalışmaları yaparken ortaya çıkan problemi robotları kullanarak ele alıyor. Bir robot ağır yükleri taşıyan otonom bir araba kullanıyor, bir başka robot sıvı harcı yayıyor ve tuğlaları yerleştiriyor.

Monumental’ın kurucu ortağı ve CEO’su Salar al Khafaji, “Monumental’da, endüstrinin bu zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz” diyor. “Esnek, zeki ve adapte olabilen robotlarımız ve yazılımımız, endüstrinin daha önce görmediği bir şekilde insan uzmanlığını robotik verimlilikle birleştiriyor."

Tanıtım partisi için, Monumental ayrıca Plural ve Hummingbird liderliğinde 25 milyon dolarlık önemli bir tur duyurdu. Northzone, Foundamental ve NP-Hard Ventures gibi dev şirketler de katılımcılar arasında.

Finansman, işe alım, üretimi ölçeklendirme ve robotlarının işlemesi için farklı tuğlaların/blokların çeşitlendirilmesi için kullanılacak. Bu sayede inşaat sektörüne yön verilmesi amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.