OSB’lerdeki Arazi Tahsisleri İçin Limit Geliyor

OSB’lerdeki Arazi Tahsisleri İçin Limit Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSB’lerdeki arsa tahsisleri için bir üst limit belirleneceğini açıkladı. Özlü, büyük sanayi yatırım alanlarının belirlenmesi ve planlanmasında da daha aktif rol oynayacaklarını belirtti.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜİK'in açıkladığı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin, sanayi üretiminin önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış gösterdiğini, büyüme rakamları için önem taşıyan arındırılmamış endekste de artışın yüzde 4,2 olarak gerçekleştiğini belirterek, "Bütün bu olumlu gelişmelerin arkasında iki faktör yer alıyor. Birincisi, ekonomimizin çok sağlam temellere sahip olması, ikincisi ise hükümetimizin doğru zamanlarda doğru tedbirleri hayata geçirmesidir." dedi.

Yazıkonak beldesinde esnaf ziyareti gerçekleştiren Özlü, Fırat Üniversitesi Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Maden Meslek Yüksekokulunun açılışını yaptı.

Özlü, açılışın ardından iş adamlarıyla düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülke olarak petrol veya doğalgaz gibi rezervleri olmadığını, bunun yerine genç, dinamik ve büyük bir nüfusları bulunduğuna işaret eden Özlü, şöyle dedi:

"Türkiye'nin zenginliği üretimden kaynaklanıyor. İhracatımızın yaklaşık yüzde 95'ini sanayi ürünleri oluşturuyor. İhracat gelirini artırmak için daha fazla üretmek daha fazla pazara açılmak gerekiyor ancak bunun da ötesine geçmemiz, daha nitelikli, daha yüksek katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor.

Bunu sağlamak için de yoğun bir gayret içindeyiz."

Geçen yıl Ar-Ge reform paketini hayata geçirdiklerini anımsatan Özlü, Ar-Ge merkezi kurulmasını kolaylaştırdıklarını ve Ar-Ge merkezi sayısının 402’ye ulaştığı bilgisini paylaştı.

Özlü, Elazığ’da Ar-Ge merkezi olan firma bulunmadığını ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Bakanlık olarak, bu konuyu çok önemsiyoruz. TÜBİTAK'ı ve Bakanlığımızı yeniden yapılandırmak amacıyla bir kanun teklifi hazırladık. Bu tasarı, bu hafta TBMM’nin ilgili komisyonunda kabul edildi. Bu tasarıyla öncelikle Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunu kaldırıyor, yerine daha hızlı ve etkin çalışacak bir yapıda tasarladığımız Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulunu kuruyoruz. Bu kurulun alacağı kararları etkin bir şekilde uygulayabilmek amacıyla Ar-Ge ve Teknoloji Özel Hesabı'nı da kuruyoruz.

Ayrıca, TÜBİTAK bünyesindeki araştırma merkezi ve enstitüleri de yeni kuracağımız Yüksek Teknolojiler Araştırma Merkezine devredeceğiz."

Sanayi siteleri kent dışına taşınacak

Büyük sanayi yatırım alanlarının belirlenmesi ve planlanmasında daha aktif rol oynayacaklarını ifade eden Özlü, şehir içlerinde kalan sanayi sitelerini, şehir dışına taşımak amacıyla destek ve kredi mekanizmaları getireceklerine dikkati çekti.

Özlü, şöyle konuştu:

"Böylelikle daha modern ve verimli alanlarda üretim yapılmasını sağlayacağız. Üretim için tahsis ettiğimiz alanlarda eğer belli sürelerde üretime geçilmemişse tahsisi iptal edeceğiz. Sanayi parselini emlakçı mantığında olanlara değil, gerçek sanayiciye tahsis edeceğiz. Yine OSB’lerdeki arsa tahsisleri için bir üst limit belirleyeceğiz. Arsa fiyatlarının şişmesine izin vermeyeceğiz. Üretim reform paketiyle, bunlara benzer daha birçok önemli adımı hayata geçireceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.