1. HABERLER

  2. PROJELER

  3. Nef Ankara, İzmir ve Bursa'da Proje Geliştirecek
Nef Ankara, İzmir ve Bursa'da Proje Geliştirecek

Nef Ankara, İzmir ve Bursa'da Proje Geliştirecek

3.9 milyarlık yatırım hedefleyen Nef'in icra kurulu başkanı Erden Timur, Bodrum projesinin ardından Ankara, İzmir ve Bursa'da yeni projelere başlayacaklarını söyledi.

A+A-

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, gayrimenkul piyasasındaki gelişmeleri, yenilikçi fikirleri ve 2018 yatırım planlarını değerlendirdi. İşte, genç girişimcilerin örnek aldığı Erden Timur’un açıklamaları:

AKIL VE TEKNOLOJİ YÖN VERECEK

Bugün dünyada herkes yapay zekayı konuşuyor. Yapay zekanın ülkemizde de sektörümüzde de yeni yollar açacağı aşikar. Keza makroskoplar, çipler ve akıllı sensorler ile nesnelerin birbiri ile konuşması, sağlık ve çevre alanlarında köklü değişiklikler, gelecek 5 yılı şekillendirecek önemli konu başlıkları. Bunların, özellikle genç nüfusu sayesinde değişime hızla ayak uyduran Türkiye’nin daha da inovatif bir hale geleceğini söyleyebiliriz. Sektörümüz için de gelişen teknolojinin, iş yapış biçimlerini doğrudan etkilediği düşünerek, ortalama bir karma projenin bitiş süresi daha da kısalacak. Projeler daha da akıllanacak ve hareketlenecek. Sektörün, 2017’yi yüzde 10 civarında bir büyümeyle kapatmasını öngörmüştük. Nitekim, Türkiye’de konut ihtiyacı her geçen gün artarken, konutta talebin beklediğini görüyoruz. Diğer yatırım kalemlerine rağmen, daha büyük bir meblağı içermesi bunun en önemli sebebi. Ancak son 10 yıl yatırım araçlarına baktığımızda konutun, hem altına hem dolara hem de Euro’ya nispeten daha fazla kazandırdığını görüyoruz. Ayrıca ülkede azalan hane halkı ortalaması da konuta talebi artıran bir diğer etken. Faizle ilgili sorunların halledilmesi, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de canlılığa neden olacak ve tüketicinin konut alma eğilimini pozitif etkileyecek.

TEŞVİKLER MORAL VERDİ

Piyasaya canlılık katan hamleler bu yıl da gündeme gelmeli. Nitekim geçen yıl yapılan yasal düzenlemeler sayesinde konut satın alan vatandaşlar yüzde 10’un üzerinde tasarruf imkânı sağladı. Bunları hatırlatacak olursak;

-Uzun Vadeli konut kredisinde başlangıç rakamı olan yüzde 25 tutarındaki sermayeyi sağlamakta zorluk çeken tüketici için oran yüzde 20’ye indirildi.

-Konut alımını ve tasarrufu teşvik amacıyla yüzde 15 devlet desteği sağlanıyor.

-Konut alımlarında damga vergisi sıfırlandı.

-Tapu Harcı oranı yüzde 2’den yüzde 1,5’a çekildi. Bu konu tekrar gündeme gelirse, fayda sağlar.

- Metrekare vergi değeri 1.000 TL ile 2.000 TL olan arsalar üzerinde geliştirilen projelerde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

2017 NEF İÇİN DOLU DOLU GEÇTİ

-Nef olarak, son 3 yıldır ciro ve satış adedi bazında gayrimenkul sektörü liderliğini korurken, Türkiye’nin en hızlı konut satan gayrimenkul markası olduk. 2017’nin ilk 9 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 büyüyerek 1.2 milyar lira satış cirosuna ulaştık.

-2017 yılı, ‘Luxury Living’ konseptine de ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu. İçerisinde dünyanın lider resortlarından Banyan Tree’nin yer alacağı Nef Yalıkavak ile ‘Luxury Living’ konseptini yeniden tanımladık. Avrupa’daki ilk otelini Nef Yalıkavak’ın içinde açacak olan Banyan Tree, turizm sektörüne de önemli bir motivasyon sağladı. Darbe girişimine rağmen, lansman öncesinde projenin yüzde 50’sinin satışını gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attık

-Ekim ayının sonunda, Nef Çamlıtepe projemizin lansmanını bile yapmadan tüm projenin satışını tamamladık. Noter tasdiğiyle iki günde, projede yer alan 497 konutun satışını gerçekleştirerek son zamanların rekor satışına imza attık. Talep bırakan Nef müşterilerine öncelikli olarak sunduğumuz projemizin tamamının satıldığını noter tarafından da tespit ettirdik. Bu başarımızla inanıyoruz ki, ihtiyaca cevap veren projelere imza attığınızda karşılığını görüyorsunuz.

-Projelerimizin yanı sıra, 2017 yılında gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile bir güç birliğine imza attık. 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef& EBRD Gayrimenkul A.Ş.’yi kurduk. Bu işbirliğinin ilk ayağında, 600 milyon dolar yatırımla Türkiye’de modern, depreme dayanıklı ve enerji tasarruflu gayrimenkul projeleri geliştirme kararıyla 5 bin konut ve 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirmek üzere çalışmalarımıza başladık.

-2016 yılında, Türkiye’nin en köklü futbol takımlarından Galatasaray’ın ana sponsoru olmamızın ardından, spora desteğimizi uluslararası platforma taşıyarak 2017’de 50 milyonu aşkın taraftarı ile Avrupa’nın en gözde kulüplerinden FC Barcelona’nın 3 yıllık bölgesel resmi sponsoru ve tek gayrimenkul sponsorluğuyla Nef ismini yurtdışına taşıdık. Futbolda yaptığımız bu sponsorluklar, hem Türkiye’de hem de dünyada Nef markasının ulusal ve uluslararası arenada bilinirliğini pekiştirmemizde büyük fayda sağladı.

ANKARA, İZMİR VE BURSA'DA YENİ PROJELER BAŞLAYACAK?

-Yeni projelerimiz için toplamda 3.9 milyar liralık yatırım planımız var.

-Bodrum’un ardından yakın gelecekte Ankara, İzmir ve Bursa’da projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Yatırımlarımıza devam ederken finansal gücümüzü koruyacak ve artıracak sürdürülebilir büyüme stratejilerine odaklanıyoruz.-İstanbul’un sayfiyesi olarak bilinen Bayramoğlu’nda büyük bir projeye imza atacağız.

-Bodrum’un eşsiz koylarından Cennet Koyu’nun hemen yanında yer alacak olan Nef Gölköy ve İstanbul’un en eski ve gözde semtlerinden Kandilli’de hayat bulacak Nef Kandilli ile birlikte proje sayımızı 30’a yaklaşmış olacak.

- Ünlü mimar Emre Arolat’ın üstlendiği ve ‘Luxury Living’ konseptinde geliştirdiğimiz projelerimizde, “ulaşılabilir lüks”ün farklı bir yorumu olacak. Beykoz, Beylerbeyi ve Nakkaştepe’de inşaatına başlayacağımız projelerimizi de 2018’in ikinci yarısında odak noktamıza alacağız.

-Markalı öğrenci rezidansı projemiz Novu ile Dolapdere ve Sütlüce’de iki yeni Novu kampüsünü hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Novu ile 5 yıl içerisinde 750 milyon lira yatırımla, 10 kampüs içinde 15 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.

-2018 yılı, Amerika ve Avrupa’da yeni projelere imza atacağımız ve Nef inovasyonlarını ve vizyonunu uluslararası bir platforma taşıyacağımız bir sene olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.