1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Necip Nasır: Ticaret ve Sanayi Odalarında Seçim Sistemi Değişmeli
Necip Nasır: Ticaret ve Sanayi Odalarında Seçim Sistemi Değişmeli

Necip Nasır: Ticaret ve Sanayi Odalarında Seçim Sistemi Değişmeli

İzmir Ticaret Odası Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Necip Nasır, İTO'daki seçim sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Nasır, "“Ülkemize daha büyük fayda sağlaması için ticaret ve sanayi o

A+A-

Ekonomik gücü ve üye çoğunluğu itibariyle ülkemizdeki en güçlü örgütlü yapıya sahip oluşumların, yarı kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum örgütü olan ticaret ve sanayi odalarının olduğunu belirten Necip Nasır, “Ekonominin globalleştiği günümüz dünyasında ticaret ve sanayi odalarının, bulunduğu ilin iş dünyasına ve ülke ekonomisine çok daha iyi katkı koyabilmesi için yeni bir seçim sistemine ihtiyaç duyuluyor” dedi.

Nasır, ''Sistemde fazla bir değişikliğe gerek kalmaksızın; ticaret ve sanayi odaları seçimlerinde, bütün üyelerin katıldığı ilk seçim 2 sandıkta yapılmalı. Bir sandıkta meclis üyeleri belirlenirken, diğer sandıkta oda başkanı seçilmeli. Seçilen başkan, yönetim kurulunu meclis üyelerinden seçebildiği gibi odaya üye iş dünyasının duayen, ceo veya yöneticilerinden de seçebilmeli'' diye konuştu.

Seçilen meclis üyelerinin meclis başkanını seçerken aynı zamanda, seçilen meclis üyelerinden TOBB delegasyonunu da seçmesi gerektiğini kaydeden Necip Nasır, ''Bu seçim sistemiyle daha katılımcı, rekabeti ön plana çıkaran, yeni fikirleri ticari yarara dönüştüren inovatif, katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışa sahip, şeffaf, hesap verebilir çağdaş bir yönetim biçimine imkan veren yaklaşım ve anlayış ile ülkemiz çok büyük kazançlar elde edebilir'' ifadesini kullandı.

İlklerin şehri İzmir'in ticari parlamentosu olan İzmir Ticaret Odası'nın taleplerini hükümete iletecek kamuoyunu oluşturabileceklerine de dikkat çeken Nasır, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Seçim sisteminde bu değişikliği sağlayabilirsek, iktisat kongresinin ilk yapıldığı İzmir, iş dünyasına ve ülkemize çok önemli bir katkı sağlamış olacaktır.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.