1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Müteahhitler Yazlık Bölgelerde Yatırıma Yöneldi
Müteahhitler Yazlık Bölgelerde Yatırıma Yöneldi

Müteahhitler Yazlık Bölgelerde Yatırıma Yöneldi

Sayfiyelerin bu yıl da revaçta olmasının satılık ve kiralık fiyatlarına nasıl yansıyacağını değerlendiren Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda, yazlık ev talebindeki artışın müteahhit firmalarını yatırım yapmaya teşvik ettiğini ifade etti.

A+A-

Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda, “Evden çalışma sistemine geçilmesiyle birlikte yazlıklarda çalışma tercihi, sayfiyelere olan talebi son iki yılda oldukça artırdı. Devam eden ekonomik durgunluk ve büyükşehirlerdeki aşırı pahalılık nedeniyle de önümüzdeki dönemde sayfiye hayatı daha çok tercih edilecek.” dedi.

Fiyatlar daha da yükselecek

Yazlık evlere yatırım yapma isteğinin sayfiye bölgelerindeki satılık ve kiralık fiyatlarını da artırmaya devam ettiğini söyleyen Carda, “Yüksek gelir sahiplerinin hiç de azınsanmayacak düzeyde olması ve bunun üzerine Rusya-Ukrayna savaşından kaçan her iki ülke vatandaşlarının özellikle sahil şeridinde yerleşme istekleri önümüzdeki dönemde bu fiyatları daha da yukarıya çıkaracak. Sayfiye bölgelerindeki satılık ve kiralık fiyatlarının yüksekliği aşırı talepten kaynaklandığı için konut arzı artırılmadığı sürece devam edecek” dedi.

Müteahhit firmalar yazlık bölgelerde yatırım arayışında

Yazlık ev talebindeki artışın müteahhit firmaları bu konuda yatırım yapmaya teşvik ettiğine de değinen Carda; “Bodrum, Marmaris gibi şehirlerde arsa arayışları ve arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaşmalarda önemli artışlar gözlemliyoruz. Aynı zamanda eski yapıların çok olduğu bazı bölgelerde kentsel dönüşüme uygun proje arayışları ve uygulamalarıyla karşılaşıyoruz. Özellikle Alanya’nın çeşitli mahallelerinde bu hareketlilik göze çarpıyor.” şeklinde konuştu.

Yazlık bölge tercihleri de değişecek

Sayfiye tercihleri konusunda var olan mevcut alışkanlıkların da değişime uğrayacağını belirten Carda, “Örneğin İstanbul’da yaşayanlar daha çok Kuzey Ege ve Bodrum sahillerini tercih ederken, İç Anadolu ve Güneydoğu’da bulunan illerden Doğu Akdeniz’de bulunan sayfiye yerlerine gitme alışkanlığı vardır. Geldiğimiz noktada bu alışkanlıkların da değişeceği kanaatindeyim. Özellikle Mersin, Alanya, Antalya ve batısındaki mülk sahipleri yazlıklarını daha yüksek bedel ödemeye razı yabancılara satma veya kiralamak isteyeceğinden eskiden beri bu bölgelerde tatilini geçiren yerli turistler kalacak yer bulamayacak. Bu da daha bakir bölgelerde alternatif tatil yöntemlerine yönelimi artıracak. Bodrum ve Marmaris’in gördüğü yüksek ilgi kira fiyatlarını da yukarıya çektiğinden bu bölgelere gücü yetmeyenler Kuzey Ege bölgesindeki sayfiye yerlerine ilgi gösterebilir.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.