Metaverse'te Arsaların Değerinin Artması ya da Düşmesi Platformların Performansına Bağlı

Metaverse'te Arsaların Değerinin Artması ya da Düşmesi Platformların Performansına Bağlı

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Metaverse üzerinden alınan arsaların değerinin artmasının ya da düşmesinin bu ürünleri çıkaran platformların ve onlarla ilişkili alt coinlerin performansı ile ilişkili olduğunu söyledi.

A+A-

Metaverse dünyası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Gayrimenkul, dünyada olduğu gibi ülkemizde de her zaman en güvenli yatırım aracı olarak rağbet görüyor. Son dönemde Metaverse evreninde satışa sunulan arsaların binlerce dolara alıcı bulması, hatta bazı sitelerde satışa çıkarılması, gayrimenkul sektörünün sanal ortamda da yatırımcıların gündemine girdiğine işaret ediyor.” dedi.

Metaverse’ün tek platform olduğu algısının yanlış olduğunun altını çizen Öğüt, “Metaverse, pek çok platformun hali hazırda dahil olduğu kavramsal bir yaklaşım. Akıllı sözleşme denilen altyapının gelişmesi ile ortaya çıkmış ve farklı platformlar tarafından farklı araçlar kullanılan, oyunlaştırmanın da bir parçası olduğu çözümlerin tamamına Metaverse diyoruz. Bir yandan da sanal kaskların eski adı Facebook olan Meta şirketi tarafından bu kavramla ilişkilendirmeye çalışılması söz konusu. NFT olarak sunulan bir arsayı satın almak ile NFT olarak satılan bir tabloyu satın almanın teoride hiçbir farkı yok. Aynı değer ilkelerine sahip ve teknik olarak fiziksel gayrimenkul ile bir ilişkisi bulunmamakta. Değer kazanıp kazanmaması o ürünü çıkaran platformun başarısına bağlı ki onlarca platform söz konusu. Dolayısıyla alınan metaverse arsasının değerinin artması ya da düşmesi bu ürünleri çıkaran platformların ve onlarla ilişkili altcoin’lerin performansı ile ilişkili. Geçmişte Bitcoin’de yaşanan ilgi sonucu yüksek değer artışının bu platformlardan birinde yaşanması durumunda artış görülebilir, fakat tüm yatırımın boşa gitmesi de aynı şekilde mümkün. Şu an bazı platformlarda gerçek dünyadaki alanların sanal kopyalarının satışı söz konusu iken, bazı platformlarda ise tamamen sanal oyun alanları satılıyor. Bir yatırım aracından ziyade bir oyunlaştırma süreci ile karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

Öğüt ayrıca; Metaverse’te arsanın ya da herhangi bir gayrimenkulün gerçek anlamda değerinin oluşması için kullanılmak ya da kiralanmak suretiyle fayda sağlıyor olması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.