1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Kredi Desteği Alt ve Orta Gelir Grubu İçin Bu Ortamda Yararlı Olmayacak
Kredi Desteği Alt ve Orta Gelir Grubu İçin Bu Ortamda Yararlı Olmayacak

Kredi Desteği Alt ve Orta Gelir Grubu İçin Bu Ortamda Yararlı Olmayacak

Konut sıkıntısı yaşayan kesimin düşük ve orta gelirli olduğunu söyleyen İslam Yıldırım, açıklanan konut destek paketinin bu kesimleri kapsamaktan uzak kaldığını belirtti ve " Bu destek, bu şartlarda böyle bir ortamda çok da yararlı olmayacak" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı konut destek paketini yorumlayan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım’a göre ise açıklanan kredi paketleri amaçlanan etkiyi yaratmayacak.

İlkses'ten Nurettin Baki'nin haberine göre; Konut sıkıntısı yaşayan kesimin düşük ve orta gelirli vatandaşlar olduğunu belirten Yıldırım, açıklanan konut kredi destek paketlerinin bu kesimleri kapsamaktan uzak kaldığını söyledi.

MALİYETİNE SATILAN DAİRENİN AYLIK TAKSİTİ 21 BİN LİRA

Açıklanan destek paketiyle orta gelirli bir vatandaşın neden konut sahibi olamayacağını verdiği bir örnekle anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “İçinde bulunduğumuz durumda yapılan müjdeyi takdir ederiz ancak etki alanına baktığımız zaman Türkiye’de konut piyasasını, inşaat sektörünü çok etkileyecek bir gelişme olduğunu söyleyemeyiz. Neden söyleyemeyiz? 2 milyon TL’ye kadar kredi alarak, ilk defa konut sahibi olmak isteyen bir vatandaşı düşünelim. Bugün bir konutun maliyeti 1 milyon 250 bin TL. Yani vatandaşımızın, maliyetine bir konut aldığını düşünelim. Bu vatandaşımızın aylık ödeyeceği kredi taksiti 21 bin 300 TL. Yıllardan beri söylediğimiz ve ortada olan bir gerçek var. Düşük ve orta gelirli gruplarındaki vatandaşlarımıza hitap ediyoruz. Alt gelir grubunu da bu topluluğa eklediğimizde toplumumuzun yüzde 80-85’ini oluşturan bir kitleden bahsediyoruz. Bu şartlarda bu konutları kime satacağız? Enflasyon rakamları ortada. İki eşin de çalıştığı bir memur ailesinin toplam maaşı 20 bin TL olduğunu varsayalım ama yukarıda bahsettiğim gibi bir konutun aylık kredi taksiti 21 bin 300 TL. Maaşlarını aldığı gibi koysalar yetmiyor. Kısacası bu destek insanlara bu şartlarda, böyle bir ortamda çok da yararlı olmayacak.”

FİNANSMAN DESTEĞİ SEKTÖRÜ RAHATLATACAK

Müteahhitlere uygun koşullarda sağlanacak olan finansman desteğinin inşaat sektöründe finansman anlamında zorlanan inşaatçıları rahatlatacağını da sözlerine ekleyen Yıldırım, “İnşaat sektöründe zorlanan meslektaşlarımıza finansman noktasında devletin vermiş olduğu bu katkıyı takdir ediyoruz. Buradaki amaç şu an durma noktasına gelmiş inşaat sektörünü hareketlendirmek. Bugün en kötü evlere 2-5 bin TL arasında kira isteniyor. Yeni konut bulunmadığı için çok eski olan konutların fiyatları uçuyor. Eski evlerin kiraları ve fiyatlarının artması ise ev sahibi ve kiracısını karşı karşıya getiriyor. Bu da bir sosyal kargaşaya sebep oluyor” diye konuştu.

FİYATLARI ARTIRMAK VİCDANSIZLIK VE AHLAKSIZLIKTIR

3 farklı kredi paketi açıklamasının hemen ardından artan ev fiyatlarıyla ilgili, “Ev sahibi; serbest piyasa ortamında, sahibinden.com ve emlakçılarla evini istediği fiyattan ya satıyor ya da kiraya veriyor. Serbest piyasa gibi ortamlarda bu gibi durumlar olabilir mi? Olabilir. Çünkü bir cezai yaptırım söz konusu değil. Ancak bu ahlak seviyesine giriyor. Bu sorun özellikle son 10 yıldır karşılaştığımız bir durum. Verilen müjdeli haberden hemen sonra daha önce de olduğu gibi ev fiyatlarının birden artması son derece vicdansızlık ve ahlaksızlıktır. Bunun yapılmaması lazım, bu bindiğiniz dalı kesmektir. İnsanlarımız bu konuda ciddi sorun yaşıyor. Çünkü akıl almaz fiyatlar var” ifadeleriyle tepki gösterdi.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 85'İNİ İNŞA EDİYORUZ

Dar ve orta gelirlinin ev alabilmesi için çözümler geliştirilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Ciddi paralara konutlar satılıyor ama yukarıda da bahsettiğim gibi bizim derdimiz düşük ve orta gelirli vatandaşlar. Bizim gibi inşaat yapanlar mahalleleri inşa ederler. Yani Türkiye’nin yüzde 85’ini inşa ediyoruz. Biz küçük ve orta ölçekli iş yapanlarız. Konut sahibi olmayan bu vatandaşlarımızı nasıl konut sahibi yaparız? Bütün derdimiz bu. Vatandaşların ödeme planlarına baktığımızda vatandaş, günümüz şartlarında ve gelirleriyle bu kredi taksitlerini nasıl ödeyecek? Vatandaşın nasıl ödeme yapacağına bir çözüm bulmamız lazım. Zira bu fiyatlar aşağı düşmeden inşaat sektörünün hareketleneceğini sanmıyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum