Konutta Devlet Desteği Sektöre Can Katacak

Konutta Devlet Desteği Sektöre Can Katacak

Konut sahibi olmayanlara ilk ve tek konut satın alımlarında, hesap açtırıp 3 yıl sistemde kalmaları koşuluyla 15 bin lirayı geçmemek üzere devlet katkısı sağlanmaya başlanması sektör temsilcilerinin büyük çoğunluğu tarafından da olumlu karşılanırken, dest

A+A-

Hükümetin çıkardığı yasa, düşme eğilimine giren konut kredi fazileri, Emlak GYO ve GYODER'in kampanyaları ile inşaat firmalarının müşterilerine sağladığı kolaylıklar yanyana geldiğinde alıcılar açısından cazip fırsatlar doğarken, sektör temsilcileri sektörde oluşan atmosferi aradığınkonut.com'a değerlendirdi.

Uygulanan kampanyalar ve destek programı ile birlikte konut sahibi olmak isteyenlerin büyük avantaj elde ettiklerini dile getiren sektör temsilcileri, hükümetin attığı adımları teşvik edici olarak nitelendirdi.

 

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır:

SOSYAL BİR PROJE

Hükümetimizin ilk defa ev sahibi olmak isteyenler için getirdiği bu uygulamanyı konut sektörü açısıdan önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Devletin sağladığı bu imkan ile sağlıklı bir konutta oturmak isteyen vatandaşlar ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürebilir.

Konutta devlet desteği uygulamasını yanlızca maddi anlamda değil; sosyal bir proje anlamında da ele almak gerekir.

 

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz:

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİ TEŞVİK EDECEK

Konutta devlet desteği uygulaması sektör adına önemli bir gelişme. Hükümetin konut sektörünü canlandırmak ve mevcut konut stoğunu eritmek adına yaptığını düşünüyorum. İnşallah sürekli olur ve devamı gelir. Ev sahibi olmak isteyenler için cesaretlendirici ve teşvik edici bir gelişme. İlerleyen aşamalarda emlak sektöründeki satışları da canlandıracaktır.

 

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy:

KONUT SATIŞLARI ÖTELENEBİLİR

Konutta devlet desteği uygulamasını sektörü canlandırmak için iyi niyetle alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Öte yandan bu uygulama, ev sahibi olmak isteyenleri hükümetin vereceği destekten faydalanmak için uygun fiyatlı konutları almaktan vazgeçirebilir. Bu durum da özellikle düşük segmentteki konutların satışını olumsuz etkileyecek ve öteleyecektir. Büyük inşaat grupları zaten alım gücü yüksek insanlara ve lüks segmente göre konut ürettiği için bu destek onların hedef kitlesine de hitap etmeyecektir. Bunun yerine ilk defa ev alacakları teşvik etmek ve desteklemek için tapu harçlarında indirime gidilse daha yararlı olacağını düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.