Konut Fiyatını Artıranlara 100 Bin TL İle 2 Milyon TL Arası Para Cezası Geliyor

Konut Fiyatını Artıranlara 100 Bin TL İle 2 Milyon TL Arası Para Cezası Geliyor

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile fırsatçılık yapıp konut fiyatlarını artıran 64 bin kişi tespit edildi. Fırsatçılık yaparak ev fiyatlarını artıranlara 100 bin lira ile 2 milyon lira arasında para cezası uygulanacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez ve tek konut sahibi olacak olan vatandaşlar için düşük faizli kredi sağlayacaklarını açıklamasından sonra fırsatçılar da düğmeye bastı. 

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, konut fiyatlarında kısa zamanda fahiş fiyat artışları yaşandı. Söz konusu bu fırsatçılığı yapan toplamda 64 bin kişi tespit edildi.

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, tespit edilen toplamda 64 bin kişinin büyük bir kısmının normal kişilerden, kalan bölümünün de emlakçılar ve ikinci el konut ticaretini yapan kişilerden olduğunu dile getirdi.

HANGİ CEZALAR GELECEK?

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, "Ticaret Bakanlığı perakende ticaretin korunması hakkındaki kanuna göre fahiş fiyat artışı yapan üretici, tedarikçi, perakendeci şirkete 14 bin lira ile 140 bin lira arasında idari para cezası kesiyor" şeklinde konuştu.

Söz konusu bu işletmeler eğer serbest ticareti engelleyici veya tüketicilerin mal ve hizmetlere erişimini zorlaştırıyorsa ceza tutarı daha da artıyor.

100 bin TL ile 2 milyon TL arasında değişiklik gösteren idari para cezası uygulanıyor.

ŞAHISLARA YÖNELİK VERGİ DENETİMİ YAPILIYOR MU

Konu ile ilgili aktarılan detaylara göre, konutta fiyat istismarı yapan "şahıslara" yönelik ise vergilendirmeler devreye giriyor. Fahiş fiyat artışları yapıp konut satanlar; tapu harcı, gelir vergisi ve KDV yönünden denetlenecek.

VERGİ CEZALI OLARAK TAPU HARCI ALINACAK

Abdullah Tolu konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: "Bu şahıslar internette ilan ettikleri fiyattan daha düşük bir bedelle tapudan satış yapmaları halinde iki bedel arasındaki farkın alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 si olmak üzere vergi cezalı olarak tapu harcı alınacak. Satış kazancının yüzde 15'i ile yüzde 40'ı arasında gelir vergisi istenilecek."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum