Kira Sorununa İspanya Modeli!

Kira Sorununa İspanya Modeli!

Ani artan enflasyon ve kira bedelleri sorunları ve tartışmaları beraberinde getirdi. Ev sahipleriyle kiracıları karşı karşıya getiren kira sorunuyla ilgili çözüm önerileri sunuldu. Bunlardan biri de "İspanya modeli"...

A+A-

Kira bedellerindeki fahiş artışlara karşı uzun süredir yüzde 25 sınır uygulaması devrede, ancak sorun bu şekilde çözülmüyor. Uzun süredir tartışılan ve kiracılarla ev sahiplerini karşı karşıya getiren sorunla ilgiliyeni çözüm önerisi ise İspanya modeli oldu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sorunun çözümü için hapis cezası dahil uç önlemler alınacağını duyurmuştu. Bozdağ, hapis cezasının da gündemde olduğunu açıklayarak "Fahiş kira artışını önlemek için 3 alternatif hazırladık" demişti. Uzmanlar ise uzun süredir benzer sorunlarla mücadele eden İspanya'daki çözüm yollarının Türkiye'de de uygulanabileceğini düşünüyor.

İSPANYA'DAN KİRA ARTIŞLARINA KARŞI VERGİ VE ÜST SINIR ATAĞI

NTV'nin haberine göre İspanya artan kira bedellerine önlem olarak konut kiralarına hem üst sınır hem de vergi artışı getiriyor. Kira artışına 2023'te yüzde 2, 2024'te yüzde 3 tavan fiyat uygulanacak. İki yıldan uzun süre boş kalan evlerin ise emlak vergileri yüzde 150'ye varan oranda artırılarak kiraların düşük tutulması teşvik edilecek.

"BU MODEL TÜRKİYE'DE UYGULANABİLİR"

Daha önce Birleşik Krallık ve Hollanda'da da benzer uygulamalara hayata sokulmuş ve sonuç alınmıştı. Bu bilginin ışığında uzmanlara göre bu model Türkiye'de de uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.