Kepez Dokuma Arazisi Müzeler Kampüsü Oluyor!

Kepez Dokuma Arazisi Müzeler Kampüsü Oluyor!

Kepez Belediyesi, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesini, 5 ayrı müze ve bilim merkezi projeleriyle müzeler kampüsü haline getiriyor.

A+A-

Kepez Belediyesi, kent merkezinin ortasında yeşil bir vaha olarak nitelendirilen Dokuma Fabrikası yerleşkesini, 7'den 70'e her yaş grubuna ve turizme hitap edecek bir yerleşke haline getiriyor. Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikası'nın ön kısmındaki 238 dönümlük alanı kent dinamiklerinin görüşleri doğrultusunda 'Dokuma Park' projesi ile halkın hizmetine açmıştı. Dokuma Park'ın 1. etabında arazi içerisindeki 70 dönümlük koruluk alan 2015 yılında 'kent parkı' olarak düzenlendi. Projenin 2. etabında yer alan müzeler ve bilim merkezi için de eski kreş, idari ve fabrika binalarında tadilat ve güçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Fabrika binasının güçlendirme maliyeti yaklaşık 5 milyon TL oldu. Güçlendirme ve tadilat çalışmalarında binaların tarihi dokusunun korunmasına önem verildi.

OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ 

Başkan Tütüncü, Dokuma Parkı, sosyal yaşam merkezi haline getirecek projeler için 1 yıla aşkın bir süre AR-GE çalışması yaptı ve çeşitli illerde örnek projeleri inceledi. Dokuma Park'ının 2. etap çalışmaları kapsamında ilk olarak eski kreş binasında oyun ve oyuncak müzesinin yapımına başlandı. 900 metrekareden oluşan oyun ve oyuncak müzesi, 23 Nisan'da çocuklara ve kendini çocuk hissedenlere kapılarını açacak.

KENT VE DOKUMA BELLEĞİ MÜZESİ 

Dokuma Fabrikası ön nizamiyesinin sembolü olan ve aslına sadık kalınarak yenilen idare binası, 'Kent ve Dokuma Belleği' müzesine ev sahipliği yapacak. Proje hazırlığı tamamlanan müzenin kurulmasına önümüzdeki günlerde başlanılacak. 

MİNYATÜR KENT PARKI

İdare binasının arka bahçesindeki 17 dönümlük alan ise 84 tarihi mimari eserin bulunduğu Minicity'nin yeni adresi olacak. Minyatür Kent Parkı'nın, kapılarını bu yaz dönemi ziyaretçilerine açması bekleniyor.

DOKUMA MÜZESİ 

Dokuma Müzesi, 4'üncü müze olarak fabrika binasında 3 bin 500 m2'lik alana kurulacak. Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma Müzesi'nin işlevini “Pamuk tarladan alınıp nasıl bir kumaş haline getiriliyor, bunun hikâyesi anlatacağız" sözleriyle özetledi.

KLASİK OTOMOBİLLER KOLEKSİYONU MÜZESİ

Bu yıl yapımına başlanılacak olan 5'inci müze ise klasik otomobiller müzesi olacak. Bu müzenin otomobil koleksiyonu ise 2 yıl önce oluşturulmaya başlandı. Koleksiyonda 1961'de üretilen ilk yüzde 100 yerli yapım olan Devrim otomobilinin birebir kopyası, İstanbul İstiklal Caddesi'nin simgesi haline gelen nostaljik tramvay, 'Çiçek Abbas' filmindeki kırmızı minibüs, Anadol, Murat 124 gibi araçlar bulunuyor. 

35 MİLYON TL'LİK BİLİM MERKEZİ 

35 milyon TL bütçeli Antalya Kepez Bilim Merkezi, Dokuma Fabrika binasında 8 bin m2'lik alana yapılacak. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile yapılacak olan Antalya Kepez Bilim Merkezi, Akdeniz bölgesinin tek bilim merkezi olacak. Bilim merkezinin yapımına da bu yıl içerisinde başlanılacak. 

Dokuma Park'a, müzeler kampüsü sıfatı kazandıracak projelerin bir kısmı bu yıl, bir kısmı da 2018 içerisinde hizmete açılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.