1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. Kentsel Dönüşüme Kaynak Sağlamak İçin Hazineye Ait Parseller Satılacak
Kentsel Dönüşüme Kaynak Sağlamak İçin Hazineye Ait Parseller Satılacak

Kentsel Dönüşüme Kaynak Sağlamak İçin Hazineye Ait Parseller Satılacak

Kentsel dönüşüm uygulamalarına kaynak sağlanması için Hazineye ait sanayi parselleri küçük sanayi kooperatiflerine satılacak.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasıyla TBMM'ye sunuldu.

Program kapsamında çevre ve şehircilik alanlarıyla ilgili konular yer aldı.

Verilere göre, afet tehlikesi ve riski altında bulunan alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların yer aldığı arsa ve araziler, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşamayı esas alacak şekilde dönüştürülecek.

Yüksek öncelikli alanların, çok ölçütlü değerlendirme sistemiyle öncelik verilecek ivedilikle dönüştürülecek.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında dönüşüm alanlarının altyapılarının oluşturulması, idari ve çevresel düzenlemeler ve kira yardımları ile hak sahiplerinin mali ihtiyaçlarının karşılanması için finansman modeli üretilecek.

- Yerli ve yenilikçi malzeme üretilmesi desteklenecek

Kentsel dönüşüm uygulamalarına kaynak sağlanması için Hazineye ait sanayi parselleri küçük sanayi kooperatiflerine satılacak.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının, yerli ve yenilikçi malzemelerin üretilmesine destek verilecek. Yerli ve yenilikçi üretimi destekleyecek şekilde uygulanmaya yönelik usul ve esaslar belirlenip, mevzuat bu yönde geliştirilecek.

Çalışmalar kapsamında yatay mimari anlayışıyla, yaşam kalitesini yükseltme ve kentlilik bilincini geliştirmek için tarihi merkezlerin yenilenmesini kapsıyor.

Tarihi kent merkezi alanlarının yenilenmesi ve yaygınlaştırılması, bu kapsamda yerel yönetimlerle paylaşımlı finansman modeli oluşturulmasına imkan sağlanacak. 81 ilde tarihi kent merkezleri, kent kimliğini ön plana çıkaracak şekilde dönüştürülerek yatay mimari ve insan odaklılık anlayışıyla tasarımlar yapılacak.

Bu kapsamda, Tarihi Kent Merkezi Projesi'nde yer alan il sayısının 9'dan 2023 yılında 81'e çıkarılması amaçlanıyor. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanan il sayısının da 2'den 81'e çıkarılması hedefleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.