1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Kentsel Dönüşüm Depolara Talebi Patlattı
Kentsel Dönüşüm Depolara Talebi Patlattı

Kentsel Dönüşüm Depolara Talebi Patlattı

Kentsel dönüşüm projeleri depolama hizmetlerine olan ilgiyi arttırdı. Özellikle mega kent İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yenileyen kişiler tarafından depolara büyük talep oluyor.

A+A-

Son dönemlerde yeniden hızlanan kentsel dönüşüm projeleri depolama hizmetlerine olan ilgiyi de katladı. Depolama alanındaki hizmetlerin dijitalleşmesi ve sağlanan erişim kolaylıkları, dönüşümün önemli adresleri arasında yer alan mega kent İstanbul’da talep patlaması sağlıyor. Konutunu dönüşüme verenlerin yaşayacağı en büyük sorunun geçici barınma ve eşyaların muhafaza edilmesi olduğunu kaydeden PratikDepo Genel Müdürü Okan Artemiz, son dönemlerde mega kent İstanbul’dan aldıkları taleplerin yüzde 25’inden daha fazlasının kentsel dönüşüm ile ilgili olduğunu kaydetti. 

Yaptığı açıklamada profesyonel depolama hizmetlerinin yaşanan kentsel dönüşüm sürecindeki konut sahiplerine büyük kolaylıklar sunduğunu dile getiren Okan Artemiz, “Bir binanın yenilenmesi en iyi ihtimalle 12 ila 15 ay sürüyor. Çoğu insan, geçici süre yaşayacakları evin maliyetlerini minimumda tutma çabasında. Yüksek kiralar da dikkate alındığında insanlar küçük evlere yöneliyorlar. Dolayısıyla tüm eşyasını, geçici olarak kullanacağı ikametine taşıma imkânı yok. Sıkça karşılaştığımız bir diğer durum ise kişilerin, kentsel dönüşüm sürecini ailelerinin yanında ya da yazlık ev gibi yine kendilerine ait ikinci bir ikamet adresinde geçirmesi oluyor. Bu durumda yine eşyalarının tümünü güvenle saklayabileceği bir alana ihtiyaç doğuyor. Her iki durumda da insanlar eşya depolama hizmetlerine yöneliyor” şeklinde konuştu.

En çok talep nereden?

Toplamda 1.5 milyon kadar riskli konutun 300 bin tanesinin acil dönüşmesi gereken mega kent İstanbul’da, 2023'e kadar toplamda 102 binden fazla bağımsız birimin tamamlanmasının hedeflendiğini kaydeden Okan Artemiz konuyla ilgili olarak, “PratikDepo olarak İstanbul, İzmir  ve Ankara’da hizmet veriyoruz. En yoğun talebi en fazla kentsel dönüşüm projesinin yürütüldüğü İstanbul'dan alıyoruz. Şu an 39 ilçede 140 bin konutun dönüşüm çalışmalarına devam ediliyor. Depolama hizmetini en çok talep eden ilçelerin başında ise Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir geliyor” diye aktardı. Bu yıl İzmir’de de yoğun bir kentsel dönüşüm sürecinin yaşanacağından bahseden Artemiz, “İzmir’de kentsel dönüşüm serüveni yeni yeni başlıyor diyebiliriz. Ekim 2020’de İzmir ve çevresini etkileyen yıkıcı deprem kentsel dönüşüm sürecinin gerekliliğini bir kez daha gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında kentte büyük bir dönüş sürecinin yaşanacağını duyurdu. Dolayısıyla İzmir’de de kentsel dönüşüm sebepli eşya depolama taleplerinin artacağını öngörüyoruz” dedi.

 
Dönüşümle daralan konutlara +1 oda daha

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen dönüşüm sonrasında yenilenen yapılardaki konutların genel olarak daha küçük metrekarelere sahip olduğuna ve bunun eşya depolama hizmetine olan ihtiyacı sürdürdüğünü kaydeden Artemiz sözlerine şu şekilde devam etti: “Evinizi kentsel dönüşüm amacıyla bir müteahhitlik firmasına verdiğinizde genellikle daha düşük metrekareye ya da daha az odaya sahip yeni bir eviniz oluyor. Dolayısıyla yeni evinize mevcut eşyalarınızın tamamını sığdıramıyorsunuz. Eşya depolama ihtiyacı bu noktada sürekli olarak kullanabilecek bir depolama ihtiyacına evriliyor.” 

PratikDepo olarak bu ihtiyaca karşılık “+1 Oda” hizmeti hayata geçirdiklerini kaydeden Okan Artemiz, “+1 Oda hizmetimiz genellikle; yazlık – kışlık kıyafetler, hobi malzemeleri, aile yadigarı ya da mevsimsel eşyalar için tercih ediliyor. Bu hizmetimizin en büyük avantajı ise deponuz 3 ayda 1 kez adresinize ücretsiz olarak getiriliyor. İçinden dilediğiniz eşyayı alıp, yerine dilediğiniz eşyayı yerleştirebiliyorsunuz. +1 oda hizmeti ile kentsel dönüşümle daralan yaşam alanını genişletme ve evlere +1 oda ekleme imkanı sunuyoruz” dedi.

99 liradan başlayan fiyatlarla

Sigortalı eşya depolama hizmeti sağlayan Türkiye’deki ilk firma olduklarını dile getiren Artemiz, “Farklı ihtiyaçlara hitap eden küçük, orta ve büyük boy ahşap konteynırlarımız yer alıyor. Rutubetsiz, haşerelere karşı ilaçlanmış, küf barındırmayan, ısıya ve soğuğa dayanıklı, aynı zamanda üst düzey güvenlikle korunan depolarımız aylık İzmir ve Ankara  için 99 TL, İstanbul için de 145 TL’den başlayan fiyatlarla kiralanabiliyor. Depolama hizmeti almak isteyenler PratikDepo web sitesi üzerinden veya telefon ile bizlere ulaşabilir. Depolama ihtiyacı sona erdiğinde ise PratikDepo olarak eşyaları talep edilen adrese teslim ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ortakları arasında Ali Sabancı ve Özcan Tahincioğlu gibi iş insanlarının bulunduğu ve 2007'de kurulan PratikDepo, toplamda 29 bin metreküplük depolama alanında yaklaşık olarak 13 bin kişiye eşya depolama hizmeti sağlıyor. Mega kent İstanbul, Egenin incisi İzmir ve başkent Ankara’da aktif bir biçimde faaliyetlerine devam eden firma, önümüzdeki dönemde profesyonel eşya depolama hizmetinde Ege ve Akdeniz bölgelerine yayılmayı planlıyor. Öncelikli lokasyonlarını Bodrum, Muğla, Marmaris, Antalya ve Ayvalık şeklinde  belirleyen firma, 2022 yılının sonuna kadar müşteri sayısında yüzde 20’lik bir artış yakalamayı da planlıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.