1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Karşıyaka'nın 3 Mahallesinde İmar Planları İptal Edildi
Karşıyaka'nın 3 Mahallesinde İmar Planları İptal Edildi

Karşıyaka'nın 3 Mahallesinde İmar Planları İptal Edildi

Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallelerini kapsayan 136 hektarlık alanda başlayan kentsel yenileme planlarını iptal etti. Belediyenin imar komisyonu eski planların sorunlu olduğunu raporuna yazdı.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka Belediyesi ile ortak yaptığı ilçenin en büyük planlama alanıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Karşıyaka Belediyesi’nin yeni yönetimi ve yeni imar komisyonu Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan 136 hektarlık planlama alanındaki yapılan işlemleri iptal etti.

1/1000 ölçekli kentsel yenileme amaçlı revizyon imar planında, İmar Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonrasında, “re’sen” bazı sorunların tespit edildiği, tespit edilen konular ve askı sürecinde plana yapılan itirazların dikkate alındığı, planın uygulamaya geçirilmesinde sorunlar yaşanacağından vurgulandı. Karşıyaka Belediyesi’nin İmar ve Hukuk Komisyonları tarafından da kabul edilen yeni düzenlemeye göre şimdiye kadar yapılan tüm işlemler iptal edildi.

MÜLKLER BELLİ DEĞİL!

Karşıyaka Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Nilüfer Bakoğlu Aşık başta olmak üzere tüm komisyon üyelerinin imzaladığı iptal raporunda, planlama yapılırken eşitlik ilkesine uyulmadığı vurgulandı. Bazı parseller arasında dengesizliklerin ortaya çıktığı, belediyeye ait geniş arazi ve mülklerin nasıl/ne şekilde kullanılacağının da belli olmadığı dile getirildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Karşıyaka Belediyesi’nin yeni yönetimi ve komisyonlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimi ve ihtisas komisyonları ile tekrar masaya oturacak. Ağırlıklı olarak gecekondu dışında çok katkı düzensiz yapıların da bulunduğu Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahalleleri yeniden ele alınacak. Yeni süreç yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Egedesonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.