1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Karşıyaka'daki İmar Planı Değişikliğine Bakanlıktan Ret!
Karşıyaka'daki İmar Planı Değişikliğine Bakanlıktan Ret!

Karşıyaka'daki İmar Planı Değişikliğine Bakanlıktan Ret!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka'da spor alanını özel okul alanına dönüştüren plan değişikliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan veto geldi. Bakanlık, spor alanının eşdeğerinin bölgede ayrılmadığına dikkat çekerek planın düzenlenmesini istedi.

A+A-

Bilfen Koleji’ne ait Karşıyaka Atakent’teki arazide yapılan plan değişikliğinin yankıları sürüyor. Bölge halkı ile birlikte birçok kişinin itiraz ettiği, dava açmaya hazırlandığı plan değişikliği geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclisinden geçmişti. Yapılan değişiklikte arazi “özel eğitim alanına” dönüştürülmüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planları onaylanan yerle ilgili kararı veto etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak imzalı yazıda plan değişikliğinin kabul edilemez olduğu, yapılan değişikliğin düzeltilmesi istendi. Bakanlık, yürürlükte bulunan Karşıyaka 2. Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda “spor alanı” olarak belirlenmiş alanın daha sonra “özel eğitim alanına” çevrildiğini, yine aynı değişiklik içinde bulunan “park ve yeşil alanın” kamu eline geçmediğini vurguladı. Bu durum gerçekleşmeden alana özel eğitim inşaat ruhsatı verilemeyeceği de belirtildi.

Bakanlık, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 5. Maddesi’nde yer alan, “sosyal altyapı alanlarının” tanımını anlatırken açık ve kapalı spor tesislerinin de buna dahil olduğunun altını çizdi. Bakanlık, yönetmeliğin 26. Maddesine göre sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılmasının, küçültülmesinin ancak eşdeğer alan ayrılması ile mümkün olduğunu anlattı. Yazıda, “Bu alanların yerinin değiştirilmesinde, mevcut plandaki hizmet etki alanına göre aynı uygulama etabı veya bölge içinde kalması, yaya erişim mesafelerinin dikkate alınması ve yeni tespit edilen alanın tesisin yapılmasına müsait olması zorunludur” ifadeleri kullanıldı.

NELER YAŞANMIŞTI?

İmar plan değişikliğinin Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri Özgür Hızal ve Hüsnü Boztepe alanda açıklamalar yaparak süreci mahkemeye götüreceklerini açıklamıştı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise, “100 milyonluk rant var, buna izin vermeyeceğiz. Dava açan vatandaşlarımızın yanındayız” ifadelerini kullanmıştı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Erhan Uzunoğlu da düzenledikleri basın toplantısıyla yapılan değişikliğin kanun ve yönetmeliklere uygun olduğunu anlatmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.