1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Karşıyaka'da 3 Adet Riskli Yapı ve Arsası Satışa Çıktı
Karşıyaka'da 3 Adet Riskli Yapı ve Arsası Satışa Çıktı

Karşıyaka'da 3 Adet Riskli Yapı ve Arsası Satışa Çıktı

Karşıyaka Dedebaşı mahallesinde 3 adet 2 katlı riskli yapı ile arsası mahkeme kararıyla icradan satışa çıktı. 489 metrekarelik arazi ve üzerindeki binalar 1 milyon 891 bin TL'den satışa çıktı.

A+A-

Karşıyaka Dedebaşı mahallesinde 3 adet 2 katlı riskli yapı ile arsası mahkeme kararıyla icradan satışa çıktı. 489 metrekarelik arazi ve üzerindeki binalar 1 milyon 891 bin TL'den satışa çıktı. İmar planına göre riskli binalar yıkılarak yerine 5 katlı bitişik nizam yeni yapı inşa edilebiliyor. 

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Taşınmazın Özellikleri : İzmir ili Karşıyaka ilçesi Dedebaşı Mahallesi 26437 ada 13 parsel sayılı taşınmaz üzerinde 3 adet bina vardır. Yüzölçümü 489,99 M2.olup; 6306 Sayılı kanun gereğince riskli yapıdır.
A binası : 2 katlı binan parsel üzerinde kalan kısmının taban alanı 46,87 m2.Mesken olarak kullanılan binanın III.sınıf A grubu yapılar sınıfına girdiği ve %35 yıpranmalı bir yapıdır.
B binası :1 katlı binan parsel üzerinde kalan kısmının taban alanı 38.45 m2.Mesken olarak kullanılan binanın III.sınıf A grubu yapılar sınıfına girdiği ve %40 yıpranmalı bir yapıdır
C binası : 2 katlı binan parsel üzerinde kalan kısmının taban alanı 71,50 m2.Mesken olarak kullanılan binanın III.sınıf A grubu yapılar sınıfına girdiği ve %35 yıpranmalı bir yapıdır.
Taşınmaz tüm belediye hizmetlerinden istifadeli olup, Gün Sazak Bulvarına 25 metre mesafede olup, bölgesel alışveriş merkezlerine, ulaşım güzergahlarına bölgesel sosyal donaltı alanlarına yakın, köşe parsel konumundadır. Parsel üzerinde bulunan binalar ruhsatsız, Fen ve sanat kaidelerinden yoksun olarak yapılmış binalardır.
Adresi :Dedebaşı Mahallesi 6185/1 Sokaktan 27-25 Numara, 6185/3 Sokak 4 Numara Karşıyaka
İmar Durumu : Karşıyaka ilçesi Dedebaşı Mahallesi 26437 ada 13 parsel planlı alanlar imar yönetmeliğinin geçici 2.maddesine göre düzenlenmiş, Şemikler Plan notlarına uyulacağı, 1709 nolu parselasyon planında yapılan kitle etüde göre hazırlanmış olup, bitişik nizam 5 kat gabarili konut alanına isabet etmektedir.
Kıymeti 1.891.916,00 TL KDV Oranı : % 18 ( % 87,33 ) kısım için - % 1 ( % 12,67 ) kısım için
Kaydındaki Şerhler : Taşınmaz Ayşe Ilgaz Çavuşoğlu ve İbrahim Köse'nin intifa haklarının paya düşecek bedel üzerinden devamı şeklinde satılmaktadır.
1. Satış Günü 16/09/2019 günü 15:00 - 15:10 arası 2. Satış Günü 16/10/2019 günü 15:00 - 15:10 arası
Satış Yeri : Karşıyaka 3.Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonu
Satış şartları : 1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında (378.383,00)TL.pey akçesi teminatı T.Vakıflar Bankası Karşıyaka Şubesine yatırıp dekontunu ibraz etmeleri veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Elektronik ortamda teklif vererek arttırmaya katılacakların teminatlarını T.Vakıflar Bankası Karşıyaka şubesindeki memurluğumuzun TR 64 000 15001 5800 7300 6029 10 numaralı hesaba yatırmaları gerekmektedir.Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/5 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.25/07/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.