Kamu-Özel Sektör İşbirliğiyle Konut Arzı Artırılacak

Kamu-Özel Sektör İşbirliğiyle Konut Arzı Artırılacak

Konut arzını artırmak ve vatandaşı uygun fiyatlarla konut sahibi yapmak için kamu - özel sektör işbirliğiyle çalışmalar yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, özellikle arsa üretme konusunda çalışmalar yapılacağını söyledi.

A+A-

Yılmaz, katıldığı bir ortak yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

"KONUT ARZININ ARTTIĞINI GÖRECEĞİZ"

Barınma problemi ve kira artışlarına yönelik bir düzenleme olup olmadığına yönelik açıklamalarda bulunan Cevdet Yılmaz, bu konuda bazı yasal sınırlamalar getirdiklerini anımsattı.

Yarısı benden kampanyasına 78 milyar TL kaynak

"Bir yandan konut arzını artırmak lazım" diyen Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bir yandan sınırlamalar getirdik. Mesela 'Yarısı Benden' programı açıklandı. Bütçeye 78 milyar lira ayrıldı. Önümüzdeki dönemlerde problemlerini çözmüş olanlardan, buralarda birtakım çalışmalar gerçekleştireceğiz. Yerel yönetimlerle daha fazla arz üretim esaslı çaba içine gireceğiz. Konut arzını belli bir noktaya taşımak zorundayız.

Bu noktada en önemli konu arzı artırmak diye düşünüyorum. Uygun maliyetlerle günümüz demografimize de uygun koşullarla konut arzını önümüzdeki dönemde daha fazla artırmak zorundayız. Bu konuda yeni çalışmalar yapılıyor. Yeni yöntemler ve yeni yaklaşımlar. Özellikle arsa üretme, kamu-özel iş birliğine yönelik ilgili kurumlarımız kafa yoruyorlar. Önümüzdeki süreçte konut arzının yükseldiğini göreceğiz.

Bir yandan deprem konutları zaten arzı arttırıyor diğer yandan da sosyal konut programları var. Buralara da belli arsalar tahsis edildi. Bu kapsamda, belediyelere burada çok iş düşüyor. Anadolu'da sanayiyi daha fazla geliştirmemiz gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum