1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Kamu Müteahhitleri de Cumhurbaşkanından Müjde Bekliyor
Kamu Müteahhitleri de Cumhurbaşkanından Müjde Bekliyor

Kamu Müteahhitleri de Cumhurbaşkanından Müjde Bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut üreten müteahhitlere yönelik açıkladığı destek paketinin ardından kamu müteahhitleri de cumhurbaşkanından müjdeli bir fiyat farkı kararı bekliyor.

A+A-

İnşaat sektöründe yaşanan fiyat artışlarından dolayı kamu müteahhitleri ve yap-sat müteahhitleri büyük sıkıntı yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısının ardından 3 destek paketi açıkladı. Buna göre ilk kez ev alacak vatandaşa 0,99 oranla 2 milyon liraya kadar 10 yıl vadeli kredi sağlanacak. Ayrıca tamamlanmamış inşaat projeleri için 20 milyar TL kaynak ayrılacak. Küçük parsellerde iş yapan müteahhitlere de uygun şartlarda 36 ay vadeli finansman sağlanacak. 

Yap-sat müteahhitlerinden daha zor koşullarda inşaat çalışmalarını sürdüren kamu müteahhitleri de cumhurbaşkanından müjdeli bir fiyat farkı kararı bekliyor

KAT SAYI EN AZ 2,00 OLMALI

Kamu müteahhitleri Platformu dün yaptığı açıklamada kamu müteahhitlerinin beklentilerini açıkladı. Platformdan yapılan açıklamada, "İnşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunların çözümü için fiyat farkı ve tasfiye ile ilgili karar 15 nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Tasfiye hakkı için projelerde öngörüle yüzde 15 tamamlanma oranı ihtiyaca cevap verememektedir. Şu an itibariyle detayları hazırlanan yasanın beklentilerimizi karşılamaması durumunda sektörü tamamen bitirecektir. Bu düzenleme kapsamında tatmin edici bir fiyat farkı uygulaması ile son çare olan tasfiyeye gerek kalmayacaktır. Artırımlı fiyat farkı hesabında verilmesi öngörülen fiyat farkı katsayıları bütün işler için en az 2,00 alınmalıdır. Kamu müteahhitleri olarak beklentimiz bu yöndedir" ifadelerine yer verildi.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ FİYAT FARKI KARARINI BEKLİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği genel başkanı M. Erdal Eren de kredi desteğinin ardından bir açıklama yaptı. Eren açıklamasında şunlara yer verdi: "Sayın Cumhurbaşkanımıza dünkü Kabine toplantısının ardından konut alanında açıkladığı tedbirlere ilişkin olarak sektörümüz adına şükranlarımızı sunuyorum. Bu adımlar, durma noktasına gelmiş olan inşaat sektöründe konut üreticilerimizin bir nebze rahatlamasını sağlayacak; konut sahibi olmakta güçlük çeken vatandaşlarımız için de önemli bir imkan yaratacaktır.  Nitekim konut kredisi faizlerinin %1 oranının altında olması gerektiği uzun süredir seslendirdiğimiz bir husustur.  Kamu müteahhitlerimizin de artan maliyetler karşısında taşımaya çalıştıkları büyük yük nedeniyle ümitleri Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklayacakları fiyat farkı kararındadır. Kamu projeleri için tatmin edici bir fiyat farkı uygulamasının sektörümüz açısından kritik önemini bu vesileyle kendilerinin dikkatlerine bir kez daha sunuyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.