İzmir’in İlk Köy Müzesi Buca’da İnşa Edilecek

İzmir’in İlk Köy Müzesi Buca’da İnşa Edilecek

Köylerin yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan kültürel serüvenini gelecek nesillere taşımak için harekete geçen Buca Belediyesi, İzmir’in ilk “Köy Müzesi”ni Buca Kaynaklar’a kurmaya hazırlanıyor.

A+A-

Buca Belediyesi yine bir ilke imza atarak İzmir’in ilk Köy Müzesi’ni kurmak için hazırlıklara başladı. Köy kültürü ve miraslarının unutulmasının önüne geçmek amacıyla yapılacak Köy Müzesi, Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından yaptırılan 2. Müze olma özelliğini de taşıyor.

Buca Kaynaklar Mahallesi’nde 1076 metrekare inşaat alanına sahip olan ve 2017 yılı içinde ziyarete açılması planlanan Müze, yeni nesillere köylerin tarihi ve teknolojik gelişimlerini de gözler önüne serecek.Projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Buca Belediyesi, müzede sergilenecek kültürel değerlerin Buca köyleri ile sınırlı kalmaması için İzmir genelinde destek kampanyası başlatıyor.

Köylerin tarihine, gelişimine, bugünlere nasıl, hangi teknoloji ile geldiğine ışık tutacak ve gelecek nesillere aktaracak Köy Müzesi için tüm İzmir köylerine çağrıda bulunan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Köylerimizdeki tüm teyzeler, amcalara sesleniyorum. İzmir’in tüm köylerine çağrımızdır.Bağışçı arıyoruz. Çocuklarımızın tanımadığı ürünlerinizi bize getirin. Gelin, köy hatıralarımızı birlikte ölümsüzleştirelim. Köy değerlerimiz git gide yok olmasın; gelecek nesiller de bugünlere nasıl gelindi görsün, bilsin. Bağışçılarımız olan sizlerin de isimlerini Buca Köy müzemizde ölümsüzleştirelim. Kuracağımız müzemizde bizler geçmişe bir yolculuk yapalım, gelecek nesillerde buralarda nasıl geldiğimizi unutmasınlar ” diye seslendi. Kısa zaman içinde envanterlere ulaşmak amacıyla İzmir genelindeki köy muhtarlıklarına bilgilendirme yapılacağını da kaydeden Başkan Piriştina, tüm İzmirlilerin müzede sergilenecek envanterler konusunda desteğini istedi.

Buca Belediyesi Köy Müzesi’ne bağış yapmak isteyenler 0 232 439 1010/1262 – 1264 veya Buca Belediyesi Proje Koordinasyon Birimi’nden bilgi alabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.