İzmir'deki O İki Arsa Yeniden Gündemde

İzmir'deki O İki Arsa Yeniden Gündemde

Başkan Kocaoğlu, İzmir'in yıllardır ihtiyacı olan ancak bir türlü hayata geçmeyen Ege Medeniyetler Müzesi'nin kurulması ve tescilli Alsancak Elektrik Fabrikası'nın restorasyonu için yeni bir hamle yaptı.

A+A-

Hürriyet’te yer alan habere göre Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yla görüşecek olan Kocaoğlu İzmir Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaşım Komisyonu'nun son aldığı kararla İzmir Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Kurumu'na verilen Sümerbank arazisinin Bakanlık tarafından alınıp müze yapılması için, Özelleştirme İdaresi'ndeki Elektrik Fabrikası'nın da restorasyon amaçlı kendilerine tahsis edilmesini talep edecek.

İzmir'de yılladır tartışma konusu olan Sümerbank arazisi yine gündeme geldi. Kapatılan İl Genel Meclisi'nin defalarca arazinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devri için aldığı karar İzmir Valiliği tarafından reddedilmişti. İl Özel İdaresi'nin kapatılmasından ardından kurulan Valilik'teki Komisyon araziyi Maliye Hazinesi'ne verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, devir kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığı davada mahkeme kararı usül yönünden iptal etti. Ancak Komisyon araziye yine Maliye Hazine'sine devretme kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi şerh koyduğu kararı yine mahkemeye taşıdı. Başkan Aziz Kocaoğlu, Sümerbank arazisinin İzmir'in ihtiyacı olan Ege Medeniyetler Müzesi'ni kurmak için talep ettiklerini açıkladı. Sümerbank arazisinin geleceği merak edilirken, Eylül 2016 tarihinde Kanun Hükmünde Kararnameyle Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'nın tüzel kişilik kazanmasının ardından toplanan Valilik Komisyonu Sümarbank arazisiyle ilgili yeni karar aldı. Komisyon bu kez de araziyi İzmir Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Kurumu'na verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugün Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yla görüşmek üzere Ankara'ya gitti. Kocaoğlu'nun gündeminde iki konu var. Biri Sümerbank arazisi ikincisi ise Alsancak'ta Tarihi Havagazı Fabrikası'nın yanındaki tescilli Eski Elektrik Fabrakası olacak. Kocaoğlu, Bakan Nabi Avcı'ya İzmir'in Ege Medeniyetler Müzesi'ne olan ihtiyacını ve önemini anlatacak. Müze için belirlenen Kadifekale'nin alt kesimindeki bölgeye Müze'nin kurulması veya kendilerinin yıllardır önerdiği gibi Sümerbank arazisinin alınarak Müze yapımı içen belediyeyi tahsis edilmesini isteyecek. Kocaoğlu müze yapımını üstlenemeye hazır olduklarını Bakan Avcı'ya iletecek.

Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı Avcı'ya iletilecek ikinci konu ise yıllardır kaderine terk edilen tescilli eski elektrik fabrikası olacak. Daha önce hem Konak Belediyesi'nin hem de İzmir Ticaret Borsası'nın Müze yapmak üzere talep ettiği Elektrik Fabrikası alanı mülkiyleti Özelleştirme İdaresi'nde bulunuyor. Kocaoğlu, Avcı'dan restore etmek için fabrikanın belediyeye tahsisini talep edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.