1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İzmir'de Tarım Arazileri İmara Açıldı
İzmir'de Tarım Arazileri İmara Açıldı

İzmir'de Tarım Arazileri İmara Açıldı

İzmir'in Dikili ilçesinde tarım arazilerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılmasının ardından İzmir Tarım İl Müdürlüğü planların durdurulmasını istedi. Planların durdurulmaması halinde hukuki süreç başlatılacak.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl özel bir planlama şirketi aracılığı ile Dikili'de yaklaşık 260 hektarlık bir alanda 5 bin ve 25 bin ölçekli nazım imar planı ve revizyonu çalışması başladı. Planlama kapsamında Salihleraltı ve Kabakum mahallelerini de içine alan bölgede tarım arazileri imara açıldı

Tarım İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesinden söz konusu alandaki planlama çalışmasına ilişkin her türlü iş ve işlemi yapılacak detaylı inceleme bitene kadar hemen durdurmasını talep etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı'ndan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu başta olmak üzere 4342 sayılı Mera Kanunu ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun kapsamında, bakanlık görüşü alınmayan hiçbir alan için işlem tesis etmemesini isteyen Tarım İl Müdürlüğü, ayrıca tartışma konusu olan planlara ilişkin bu güne kadar alanda yapılan çalışmaları ve askıya çıkan imar planını da incelenmek üzere kendisine göndermesini istedi.

Görüş alınmayan alanlarla ilgili yapılan işlemlerin, telafisi mümkün olmayan durumların engellenmesi için bir an önce durdurularak, Bakanlıktan görüş alınmasını isteyen İl Müdürlüğü aksi halde sorumlular hakkında hukuki işlem başlatılacağını aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum