1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İzmir'de Tarım Alanlarına Konut Yapıldığı İddialarına Cevap
İzmir'de Tarım Alanlarına Konut Yapıldığı İddialarına Cevap

İzmir'de Tarım Alanlarına Konut Yapıldığı İddialarına Cevap

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Hobi bahçeleri” ismi altında tarım arazilerinin parçalara bölünerek üzerine konutlar yapıldığı iddialarına ilişkin konuştu. 2019-2020 yıllarında 108 hobi bahçesine 23,5 milyon TL para cezası kesildi.

A+A-

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Hobi bahçeleri” ismi altında tarım arazilerinin parçalara bölünerek üzerine konutlar yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak açıklama yapıldı.

Konu ile ilişkin yazılı açıklamada bulunan Özen, İzmir’de 2019'da tespit edilen 94 hobi bahçesi parseline 8 milyon 932 bin 733 TL, 2020 yılında 14 parsele 549 bin 633 TL idari para cezası uygulandığını ve eski haline getirme yazılarının belediyelere gönderildiğini belirtti.

Özen, “Özellikle, verimli ovada yer alan, doğru tarım teknikleriyle yılda üç ürün alınabilen tarım arazilerimizin bölünüp üzerlerine konut amaçlı yapılar yapılması sadece bugün yaşayan bizler için değil, gelecek nesillerimizin gıda güvencesi açısından da tehdit teşkil etmektedir” diye konuştu.

Sosyal medya ve reklamları üzerinden aldatıcı mesajlarla yapılan satışlara itibar edilmemesinin ileride yasal ve maddi mağduriyet yaşanmaması açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Özen, şöyle konuştu:

“Temas kurduğumuz hobi bahçelerinden parsel hissesi alan kişilerin eğitimli, tarımı ve toprağı seven, çevre bilinci olan insanlar olması da konunun ayrı bir çıkmazıdır. Oluşabilmesi için binlerce yıl gereken verimli tarım topraklarının çevre, toprak, tarım hassasiyeti olan vatandaşlarımız tarafından yok edilmesi kabul edilemez. Bu nedenle İlimizde konu ile ilgili yerel Belediye Başkanlıkları ile tüm kurum ve kuruluşların, çevreye duyarlı vatandaşlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu yasadışı faaliyetin daha başındayken ve zarara yol açmadan önlenebilmesi için bölgesinde bu tür yapılanma gören herkesin derhal en yakın Kaymakamlık ve Güvenlik Güçlerine ihbarda bulunmasını rica ediyoruz. Böylece 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Hakkında Kanun ve Valiliğimiz Genelgesi gereğince Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunularak gereken tüm yasal işlemlerin ivedilikle yapılabilmesi sağlanacaktır.”

Özen, İzmir’de yasal olarak planlama işlemi sonuçlanmış hiçbir hobi bahçesi bulunmadığını da belirtti.

Not: Fotoğraf temsilidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.