"İzmir'de Konut Fiyatları 5 Yılda İstanbul'a Yaklaşır"

"İzmir'de Konut Fiyatları 5 Yılda İstanbul'a Yaklaşır"

Bugüne kadar İzmir'de 2 milyar liralık projeler hayata geçiren Folkart Yapı yönetim kurulu başkanı Mesut Sancak, "İzmir'de konut fiyatları 5 senede İstanbul'a yaklaşacak. Bugün bana göre İzmir'e tam yatırım yapma zamanı" dedi

A+A-

Bugüne kadar İzmir'de 2 milyar lira yatırım değeri olan projeler hayata geçiren Folkart Başkanı Mesut Sancak, "İzmir'de konut fiyatları 5 senede İstanbul'a yaklaşacak. Bugün bana göre İzmir'e tam yatırım yapma zamanı" dedi.

İstanbul'un hemen her bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken bir yandan da yeni projeler hazırlanıyor. Şehir merkezinde neredeyse arsa kalmazken, yeni projeler artık şehrin dışındaki bölgelerde hayata geçiriliyor. İzmir'de hayata geçirdiği projelerle tanınan ve İzmir'de bugüne kadar 2 milyar yatırım değerinde olan projeler hayata geçiren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İstanbul'un artık dolduğunu belirterek İstanbul'un tek alternatifinin  İzmir  olduğunu ifade etti. 

'ŞEHRİN GELECEĞİNE GÜVENİYORUM' 

Türkiye'de en çok İzmir'in geleceğine güvendiğinin altını çizen Sancak, İzmir'in şu anda yapılan İzmir-İstanbul Otobanı'nm tamamlanmasıyla birlikte İstanbul'la tek parça haline geleceğini belirtti. 

İzmir-Ankara hızlı treninin de tamamlanmasıyla birlikte İzmir'in İç Anadolu'yla buluşacağını kaydeden Sancak, İzmir'in neredeyse Türkiye'nin yüzde 70'ine birkaç saatlik masafede yer alacağını ve bölgenin merkezi haline geleceğini belirtti. Mesut Sancak şunları söyledi: "İstanbul'un yükü çok ağır, hantallaştı. Bizim en büyük uğraşımız iş dünyasını burada toplayabilmek. Şu anda İzmir İstanbul'un gayrimenkul fiyatları olarak üçte biri fiyatında. Burda yanlış bir şeyler var. İnsanlar bunun hâlâ farkında değil. 

Farkına vardıkları zaman ise iş işten geçmiş olacak." Tüm Türkiye'yi İzmir'e yatırıma davet eden Mesut Sancak, inşaata yatırım yapmak isteyen herkesin İstanbul'u tercih ettiği için çok büyük bir arzın oluştuğunu, bu arzın da arsa fiyatlarını yükselttiğini kaydetti. İzmir'de bu kadar arzın henüz oluşmadığını  belirten Sancak, "İstanbul artık fiyatını buldu, olması gereken seviyeye çıktı. İzmir'de de fiyatlar olması gereken yere gelecek. İzmir'de konut fiyatları 5 senede İstanbul'a yaklaşacak. Bugün bana göre İzmir'e yatırım yapmanın tam zamanı" dedi. 

'KİRA GETİRİSİ İSTANBUL'LA AYNI'

Mesut Sancak, yabancı yatırımcıların İzmir'i henüz tanımadığı için yatırım yapmadıklarını belirterek İzmir'in tanıtımının 'şehir stratejesi' haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Folkart Towers'm şu anda Avrupa'nın en önemli binalarından biri olduğunun altını çizen Sancak şöyle devam etti: "Burası, Avrupa'nın en önemli binalarından bir tanesi ve metrekare fiyatı 3 bin dolar. Bu bina İstanbul'da olsa metrekaresi 10 bin dolarları bulur. Kira getirişine baktığınız zaman da İstanbul'da böyle bir binanın getirdiği kirayla burdaki binanın getirdiği kira birbirine çok yakın. Dolayısıyla yatırımcı için fiyatlar çok uygun aslında, ama maalesef yabancılar bu şehri tanımıyorlar." 

BASMANE PROJESİNİ İZMİRLİLER SEÇECEK

İzmir'deki Basmane Çukuru alanını TMSF'den 80 milyon dolara satın aldıklarını belirten Mesut Sancak, Basmane projesinin toplam yatırım tutarının 900 milyon TL'yi geçeceğini kaydetti. Projede izmir Büyükşehir Belediyesi için de bir hizmet binası inşa edilecek. Mesut Sancak önümüzdeki eylül ayında temeli atılacak projede, bölge esnafının etkilenmemesi ve trafik yoğunluğunun artmaması için AVM yapmaktan vazgeçtiklerinin altını çizdi. Sancak, projedeki ana hedeflerinin ticari yaklaşımla birlikte, İzmir'e simge bir eser yaratmak olduğunu, izmir'e olumsuzluk getirecek hiçbir işin altına imza atmayacaklarını belirtti. Proje için Türkiye ve dünyadan 6 farklı mimarlık ofisiyle görüştüklerini dile getiren Sancak, "Bu projelerden uzman ekibimiz 3'ünü seçecek. Bu seçim esnasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek, onların da görüşlerini alarak hareket ediyoruz. Seçilen bu 3 proje izmirlilere sorulacak. Yani halk oylaması ile söz konusu alana hangi projeyi gerçekleştireceğimizi seçeceğiz. İzmirlilerin ortak aklı hangi projeyi isterse biz onu seçeceğiz. Hatta projemizin ismine de İzmirliler karar verecek" diye konuştu. 

'Kampanya için stokumuz müsait değil' 

Mesut Sancak, Emlak Konut'un düzenlediği konut kampanyasına girmeye konut stoklarının müsait olmadığını belirterek "Life projemizin yüzde 95'i satıldı. Time projesinin konut bölümünün de yüzde 75'i satıldı. Özetle elimizdeki stoklar bu kampanmyaya uygun değil. Bu kampayaya katılıp daha sonra elimde konut kalmadı bitti demek de olmaz, bu yüzden bu kampanyaya dahil olmadık" dedi. 

30 YILLIK 'DÖNÜŞÜM' SÜRECİ VAR

İzmir'in şu anda gecekondu oranı olarak Türkiye'nin en yoğun illerinden bir tanesi olduğunun altını çizen Mesut Sancak, bu gecekonduların önümüzdeki 20-30 yıl içinde dönüşeceğini ifade etti. Toplam 1 milyon 100 bin konutun en son yapılan çalışmada 315 bin tanesinin riskli bina ilan edildiğini belirten Sancak, bu konutların yerine, kentsel dönüşüm çerçevesinde 30 yıl içerisinde 800 bin konutun yapılacağını dile getirdi, izmir'deki kentsel dönüşüm projelerinde en önemli aktör olmak istediklerini kaydeden Sancak, "Kentsel dönüşüm projelerine talip olacağız ve olduk da. Eğer gerekirse de, gücümüz oranında izmir'deki 315 bin konutun hepsini de dönüştürmeye adayız" diye konuştu. 

'Gözünüz Fuarda Olsun'

Bu seneki teması innovasyon olan İzmir Fuarı'nın ana sponsoru olduklarını belirten Mesut Sancak, eski fuar havasının geri gelmesi için çalışma yaptıklarını dile getirdi. 

Sancak, "Fuara karşı olan ilgiyi tekrar geri getirmek için, 26 Ağustos'tan itibaren şehirde çok büyük festivaller olacak. Toplam 16 ülkeden şovmenler, akrobatlar, sokak sanatçıları getireceğiz. 

Kültür ve sanat şölenine dönecek bir festival havası olacak şehirde, bunu İzmir Fuarcılık A.Ş ile (İZFAŞ) birlikte planlıyoruz" dedi. Mesut Sancak, on günlük fuar döneminde en az 1 buçuk ila 2 milyon insanın geleceğini beklediklerini kaydederek "Bu sene gözler 26 Ağustos'ta başlayan izmir Fuarı'nda olsun. Eski günlerden belki de çok daha güzel fuarlar yapacağız" diye konuştu. 

 

Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.