1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. İstanbul'da 4 Milyon Kaçak Yapı Uydularla Tespit Ediliyor
İstanbul'da 4 Milyon Kaçak Yapı Uydularla Tespit Ediliyor

İstanbul'da 4 Milyon Kaçak Yapı Uydularla Tespit Ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla'nın ardından İstanbul'da da kaçak yapılarla mücadele başladı. Bakanlık kentteki 4 milyon kaçak yapı için uydudan tespit çalışmalarına başladı.

A+A-

İstanbul'da yaklaşık 4 milyon kaçak yapı bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yapıları tespit edip yıkımına başlayacak.

Ekipler ilçe ilçe tespit etmeye başladı. Boğaz’da bulunan yalılardan, imar barışı fırsatçılarının yaptığı yapılara kadar tüm kaçakların yıkılması için çalışmalar gerçekleştirecek. Tespit çalışmaları için ekip kuran bakanlık bir ay içinde tebligatları gönderecek.

"BAKANLIK YIKIM ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAK"

İnşaat Mühendis Barçın Kayaman, hayata geçirilen uygulamayla yapı stokunun tespit edileceğini söyledi. Kayaman, “Ruhsatlı başlamış iskan almamış veya ruhsatsız olarak yapılan bir çok yapı bulunuyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yapıları tespit edip aslında yapı stokumuzu belirlemek istiyordu. Bir de deprem gerçeğimiz var. Kaçak yapıların stokundan sonra da bu kaçak yapıların sağlamlığı ile ilgili de çalışma yapılacaktı. İmar barışının önceliği bu yapıların tespiti oldu. Bunun da kanunda belirtildiği üzere 31 Aralık 2012'den önce yapılmış yapıları baz aldılar. Suistimaller oldu tabii. Yapı kayıt belgesinde beyan edip de aslında yerinde yapılmamış daha sonra biz bunu imar barışına sokarız görüşü olan bazı vatandaşlarımız oldu.

Bakanlık mevcut durumu Google haritalardan tespit etmişti zaten. Ellerine verileri vardı. Yapılan beyanlarla bu veriler karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar sonucunda çıkan farklar kaçak yapıları ortaya çıkardı. Bu kaçak yapılar tespit edilip tebligatlar gönderilecek. Verilen sürede eski haline getirilmezse bakanlık yıkım çalışmalarına başlayacak" dedi.

4 MİLYON KAÇAK YAPI

İstanbul'da yaklaşık 4 milyon kaçak yapı olduğunu açıklayan Kayaman, “Kaçak yapıların bir çoğu Avrupa yakasında. Boğaz hattındaki yapılarla ilgi pek net bir sayı olmasa da kaçak yapılarının yoğun olduğu bölgeler Üsküdar, Beykoz, Sarıyer gibi ilçeler" açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.