İnşaatta Kalifiye İşçiler Yurt Dışına Gönderilmesin

İnşaatta Kalifiye İşçiler Yurt Dışına Gönderilmesin

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, sektörde ciddi bir kalifiye eleman sorunu olduğunu belirterek, “Büyük bir felaket yaşadık. En azından bizim Türkiye’de bir yıl inşaat sektöründe çalışanların yurt dışına gitmesinin yasaklanmasını talep ettik" dedi

A+A-

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu kentsel dönüşüm için maliyetlerin kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi. İnşaat sektörünün girdi maliyetlerine değinen Tellioğlu, “İnşaat sektörü girdi maliyetleri yüzde 700 ve 800 oranında olmasına rağmen zam olarak yansıtma oranı yüzde 2000 oranında. Arada yüzde 1200 fark var. Çimento sektörü makul karını yapacak ama aksi takdirde bu noktada sürdürülebilir olmazsanız. İhtiyaç olmasına rağmen 900 bin değil, 650 bin konut üretebiliyoruz. Daha önce bunu yapmışız şimdi niye yapamıyoruz çünkü maliyetler yüksek. Bu sebeple vatandaşlar konut alamıyor. Kentsel dönüşüm için inşaat maliyetleri kontrol altında tutulmalı. Enflasyon üstünde bir rakama izin verilmemeli.” diye konuştu.

ÇALIŞANLAR YURT DIŞINA GÖNDERİLMESİN

Büyük bir felaket yaşadığımızı ve kalifiye elamanların yurt dışına gönderilmemesi gerektiğini ifade eden Tellioğlu, şöyle konuştu:

“Sektörde ciddi bir kalifiye eleman sorunu var. Büyük bir felaket yaşadık. En azından bizim Türkiye’de bir yıl inşaat sektöründe çalışanların yurt dışına gitmesinin yasaklanmasını talep ettik. Özbekistan ve Polonya gibi bize yakın iş gücü olan ülkelerin inşaat sektöründe yer alan eleman ve ekipmanlarını getirelim dedik. Meslek okullarını bu konuda geliştirelim önerilerini sunduk. Bu konuyu takip ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.