İnşaat Sektörünü Rahatlatacak 10 Finansal Çözüm

İnşaat Sektörünü Rahatlatacak 10 Finansal Çözüm

Dövizdeki yükseliş, inşaat maliyetlerinin artması, inşaat sektöründe daralmaya neden oldu. Sektördeki problemlerin çözülmesi için finansal çözümler bekleniyor.

A+A-

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların farklı çözüm yollarıyla aşılması bekleniyor. Diriliş Postası Gazetesi köşe yazarı Mustafa Yurttadur, bugünkü yazısında o çözüm yollarını anlattı. İşte o haber...

Kasım ayı güven endekslerine bakıldığında hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerinde bir artış; inşaat sektörü güven endeksi ve mevcut mal stok seviyesinde ise bir azalış olduğunu görüyoruz. Bu göstergeler sektörlere vatandaşın bakış açısının ne olduğunu gösteren bilgiler içerdiği için ülkenin ekonomik koşullarını da yansıtmaktadır.

Önlemler alınmalı

Bu bilgiler inşaat sektöründe ciddi bir daralmanın olduğunu ve bu daralmanın biran önce aşılması gerektiğini göstermektedir. Daha önce alınan önlemlerin ciddi anlamda problemin çözümü için yeterli olmadığını daha farklı önlemlerin alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca içerisinden geçilen döneme bakarak 2019 yılının risklerle fırsatların yan yana olduğu hatta iç içe geçeceği bir yıl olacağını şimdiden kestirmek mümkün. Çünkü problemlerin ve sıkışmanın olduğu dönemler fırsatlarında olduğu dönemlerdir.

İnşaatta çözüm yolları 

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntının sebeplerine objektif olarak inerek çözüm yollarını ortaya koymak gerekiyor.

1- Konut arzı eritilmeli

Öncelikle sektörde son yıllarda yapılan yeni projelerle ciddi bir arz fazlası durumu oluşmuş olduğundan bu arzın hızlı bir şekilde eritilmesi gerekmektedir. Bunun içinde insanların gelir seviyelerinin sosyal refah düzeyinde gerçekleşmesi gereklidir.

2- Konut fiyatları düşürülmeli

Mevcut fiyatlandırmalarla beyaz yakalı çalışanın dahi alım gücünün orta derecede bir daireyi almaya gücünün yetmediği bir ortamda daha alt kademede çalışanların bir konut sahibi olması mümkün değildir. Bu yüzden fiyatların makul seviyelere indirilmesi gereklidir.

3- Kredi faizleri inmeli

Faizlerin hızlı bir şekilde düşürülmesi inşaat fiyatlarının da düşmesine sebep olacak ucuzlayan gayrimenkule talep artacaktır.

4- Hacize ek süre

Kredi borcu sebebiyle hacze uğrayan konutların sayısının hızla düşürülmesi için bankalar borçlulara ek süre veya düşük oranda ek kredi imkânı sunarak dairenin borcunun ödenmesi noktasında alıcıya destek olmalıdır.

5- İnşaat firmalarına devlet teşviki

Ellerinde yeterli miktarda likit olmayan inşaat firmalarına devlet teşvikleri verilmelidir.

6- İnşaat maliyetleri düşürülmeli

Yabancı para birimlerindeki kur artışının düşürülmesi için gerekli önlemler alınarak inşaat maliyetleri düşürülmelidir. Düşük maliyetler ile düşük fiyatlar ortaya çıkarılmalı ve arz stokunun hızla eritilmesi amaçlanmalıdır.

7- Mağduriyetler giderilmeli

Ön ödeme yaparak ev almak için elindeki varını yoğunu satan ve sonrasında mağdur edilen vatandaşın mağduriyetleri hızlı bir şekilde hukuki anlamda çözülmelidir. Bu anlamda inşaatlar kaldığı yerden yeni şirketlere verilerek vatandaşın evi biran önce yapılmalı ve kendisine verilmelidir.

8- Vatandaşın ihtiyacına yönelik konut üretilmeli

Yeni yapılacak projelerde konutun yatırım amacı olmaktan çok vatandaşın oturumuna yönelik özelliği ön plana alınmalıdır. Dolayısıyla bizim adet gelenek ve göreneklerimize uygun daire üretiminin önü açılmalı bizlerin yaşam biçimine uygun olmayan daire üretimine hızlı bir şekilde son verilmelidir.

9- Yeni konutlar, arsalar veya işyerleri üretilmeli

Kira çarpanları projenin yerine ve özelliğine göre 300-400’leri bulmuş olduğu için yatırımdan çok ikametgâh özelliği ön planda tutularak yeni konutlar, arsalar veya işyerleri üretilmelidir. Çünkü diğer yatırım enstrümanlarının getirisi inşaat sektöründeki getirinin ciddi anlamda önüne geçmiştir.

10- Sanayinin önü açılmalı

İşsizlik oranlarının hızlı bir şekilde düşürülebilmesi için önlemler alınarak sanayinin önü açılmalıdır. Ay sonunu zor getiren insanların oturacağı bir ev almayı düşünmesi mümkün değildir.

Nasıl ki bu hafta yapılan bir düzenleme ile cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar da kredi kartına taksitlendirme sayısı 6’dan 12 ye çıkarılmışsa gerek fazla olan konut arzını düşürmek gerek finansal anlamda zor durumda olan inşaat şirketlerinin sıkıntılarını çözmek gerekse de vatandaşı ev sahibi yapabilmek adına uygulanabilir önlemlerin ivedi bir şekilde alınması gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.