1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Arttı
İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Arttı

İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, ekimde aylık bazda inşaat sektöründe yüzde 1 arttı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu, merakla beklenen Eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini resmen duyurdu.

Açıklanan resmi rakamlara göre, endeks Eylül ayında 117,8 iken, Ekim ayında yüzde 2,1 oranında yükselerek 120,3 olarak kaydedildi. Milliyet'te yer alan habere göre; hizmet sektöründe bir önceki aya oranla son üç aylık süreçte iş durumu alt endeksi yüzde 3,8 yükselerek 124,7 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yükselerek 3,2 artarak 119,1 değerini aldı. Gelecek üç aylık süreçte hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise yüzde 0,8 düşerek 117 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Eylül'de  91,8 iken, Ekim ayında yüzde 1 oranında yükselerek 92,7 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya oranan alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 1,9 düşerek 81,5 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 3,5 artarak 103,9 oldu. 

İnşaat sektöründe Ekim'de  girişimlerin yüzde 57,0'ı faaliyetleri engelleyen herhangi bir faktörün bulunmadığı yüzde 43'ü ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör olmadığını dile getirdi. İnşaat sektöründe faaliyetleri engelleyen temel faktörlerden; "finansman sorunları" Eylül'de yüzde 25,7 iken Ekim'de  yüzde 30, "talep yetersizliği" Eylül'de  yüzde 22,2 iken Ekim'de yüzde 20,6 ve "diğer faktörler" Eylül ayında yüzde 18,3 iken ekim ayında yüzde. 17,4 oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.