1. HABERLER

  2. İNŞAAT MALZEMELERİ

  3. İnşaat Malzemeleri Sektörü İç Pazarda 'Yenileme' Talebiyle Büyüdü
İnşaat Malzemeleri Sektörü İç Pazarda 'Yenileme' Talebiyle Büyüdü

İnşaat Malzemeleri Sektörü İç Pazarda 'Yenileme' Talebiyle Büyüdü

İnşaat malzemeleri sanayisi, yurt içi ve yurt dışında büyümeye devam etti. Koronavirüs salgını döneminde ihracatını değer olarak 21 milyar dolar seviyesinde koruyan sektör, yurt içinde ise ‘yenileme’ talebiyle büyüdü.

A+A-

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, pandemi etkisinde inşaat sektörünün iç pazarda renovasyon ağırlıklı bir süreç geçirdiğine dikkat çekti. Küçükoğlu, “İnşaat sektöründeki bütün sanayi ürünleri ya yeni inşaatlarda ya da yenileme faaliyetlerinde kullanılıyor. Pandemi etkisiyle hane halkı bütçesinden ayrılan bazı harcama kalemleri kısıtlamalar dolayısıyla yapılamadı. Dolayısıyla bütçede artı bir fon oluştu. Diğer taraftan evde kalma süresinin artması sonucu evin ihtiyaçlarını gidermeye, konforunu artırmaya, daha iyi ortamda oturmaya dair büyük bir farkındalık oluştu. Bu süreçte, yıllardır yapılmayan, kentsel dönüşümün etkisiyle ertelenen yenileme pazarında, 2020 yılının ikinci çeyreğinde başlayan düşük faizlerin de etkisiyle muazzam bir gelişme oldu” diye konuştu.

22 milyar dolar hedefi

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı otomotiv, tekstil ve hazır giyimden sonra en yüksek ihracat yapan üçüncü sektör konumunda yer alıyor. 2020 yılında sektörün miktar bazında tüm zamanların en yüksek yıllık ihracatını gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attığını hatırlatan Küçükoğlu, “2019 yılında 51.6 milyon ton olan ihracat 2020 yılında 59.96 milyon tona yükseldi” dedi.

Dünyada Türkiye’de üretilen inşaat malzemelerine fiyat ve kalite performansı ve güvenilirlik sayesinde talebin yükseldiğini anlatan Tayfun Küçükoğlu, bu sayede rekabet gücünün de arttığını dile getirdi. Küçükoğlu, “Tüm bu gelişmeler çerçevesinde değerlendirdiğimizde mevcut pazarlarda pandemi etkisinin azalması halinde 2021 yılında 22 milyar dolarlık bir ihracat rakamını yakalayacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu.

Mineral ürünler ihracatta lider

İnşaat malzemeleri ihracatında öne çıkan ürünler hakkında bilgi veren Tayfun Küçükoğlu, “Ağırlıklı taşa-toprağa dayalı, kendi maden yataklarımızdan elde edilen madenlerin işlendiği inşaat malzemeleri sanayisinde, miktar olarak en yüksek ihracat artışı mineral ürünlerde yaşandı. Cam, seramik, çimento, hazır beton, alçı, kireç, tuğla, ateşli tuğla, doğal taşlardan mermer, traverten, granit gibi çok çeşitli ürünleri kapsayan mineral ürünlerin oranı, yaklaşık 60 milyon tona ulaşan inşaat malzemeleri ihracatının yüzde 72’lik bölümünü oluşturdu. Mineral ürünlerin toplam ihracat içindeki oranı daha önce yüzde 42 seviyesindeydi” dedi.

Birim fiyatı düşüşte

İnşaat malzemeleri sanayisinin ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ise 2019 yılında kilo başına 0.41 dolar iken 2020 yılında 0.35 dolara geriledi. Bu gerilemede salgın ve pazar koşullarının ortalama ihracat birim fiyatları üzerinde yarattığı aşağı yönlü baskının etkili olduğu ifade edildi. Sektör temsilcileri bu değeri çok daha yukarı çıkarma potansiyelinin olduğunu belirtirken, birim fiyatının artırılması için çalışacaklarını kaydediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.