İnşaat Demirinde Gümrük Vergisi Sıfırlandı

İnşaat Demirinde Gümrük Vergisi Sıfırlandı

2016'nın temmuz ayında yüzde 30'dan yüzde 10'a indirilen inşaat demiri gümrük vergisi oranları 1 ocak 2018 itibariyle sıfırlandı.

A+A-

İnşaat sektörünün demir fiyatlarının yükselmesinin ardından talebi ve yoğun baskısı üzerine 28 Temmuz 2017 tarihinde % 30’dan % 10’a düşürülen inşaat demiri ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisi oranı, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle sıfırlandı. 

Gümrük vergisinin sıfırlanmasında, inşaat sektörü temsilcilerinin fiyatlardaki yükselişin devam etmesine yönelik şikayetlerinin etkili olduğu değerlendiriliyor.

SteelData verilerine göre, geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde 30.000 ton ve tamamında 32.000 ton seviyesinde olan inşaat demiri ithalatı, bu yılın Ocak-Kasım döneminde 52.000 tona yükseldi. İthalatın %65’i AB , % 35’i BDT ülkelerinden yapıldı.

2016 yılında 16.1 milyon ton inşaat demiri üreten Türkiye, 9.4 milyon ton tüketmiş ve 6.7 milyon ton ihtiyaç fazlası üretim gerçekleştirmiştir.

Türkiye Çin’in arkasından dünyanın en büyük ikinci inşaat demiri ihracatçısı konumundadır ve net ihracatçı bir yapıda bulunmaktadır. Ancak üçüncü ülkelerden yapılan inşaat demiri ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisinin iptal edilmesinin, iç piyasada fiyatların kontrol altında tutulmasına katkıda bulunmayacağı değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan, HRC ithalatında gümrük vergisi oranlarında değişiklik yapılmaz iken, geçtiğimiz yıl % 5 seviyesinde bulunan haddeci kuruluşların ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranı da 1 Ocak 2018`den itibaren % 3.5`e düşürüldü.

Kaynak: www.steel-data.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.