1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Hazır Betonun Yaygınlaşmasıyla Hatalar Azaldı
Hazır Betonun Yaygınlaşmasıyla Hatalar Azaldı

Hazır Betonun Yaygınlaşmasıyla Hatalar Azaldı

Türkiye'deki deprem yönetmeliklerinin hazırlayıcı kurullarında bulunmuş bir isim olan Prof. Dr. Zekai Celep hazır beton ile beraber inşaattaki hataların azaldığını söyledi. "Donatının uygun ve yeterli konulması, düzeninin doğru olması önemli" dedi.

A+A-

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Celep, deprem yönetmeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"KURALLARIN PROJEYE YANSIMASI VE UYGULAMAYA GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR"

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Celep, son deprem yönetmeliği ile ilgili bilgi aktararak, "2018 Deprem Yönetmeliği, pek çok ülkenin yönetmeliğinden daha ileri birtakım kavramlara sahip kapsamlı bir yönetmeliktir. Ancak yönetmeliğin tam olması tek başına yetmiyor. Çünkü zincirin halkalarından sadece biri yönetmeliktir. Kuralların projeye yansıması ve uygulamaya geçirilmesi ise zincirin diğer önemli halkalarıdır" açıklamasında bulundu. 

Tüm deprem yönetmeliklerinde hasar ve deprem tarifinin olduğunu, hafif şiddetteki depremlerin yapının atlatabileceği depremler olduğunu belirten Celep, "Orta şiddetli depremde binada birtakım hasarlar olacağı ve bunların ancak güçlendirme ile giderilebileceği kabul edilir. Çok şiddetli depremlerin ise ortaya çıkma ihtimali düşüktür ancak burada da binalarımızın toptan göçmeye uğramaması ve can kaybının sınırlı olması için yönetmeliğe uyulmalıdır" diye konuştu. 

"BETON KALİTESİNİN YETERSİZLİĞİ ÖNEMLİ BİR HASAR SEBEBİ"

Depremde binalarda yaşanan hasar sebeplerini de açıklayan Celep, beton kalitesinin yetersiz olmasının önemli bir hasar nedeni olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: 

"Hazır betonun yaygınlaşmasıyla hataların azaldığını ümit ediyoruz. Yerleşim konusunda ise hala hatalar var. Aslında herhangi bir masrafı gerektirmiyor, sadece dikkat etmek ve önemsemek gerekiyor. Donatının uygun ve yeterli konulması, düzeninin doğru olması önemli. Toplumsal bir kusurumuz yönetmeliğe uymayan binalar inşa etmemizdir. Mühendislik hizmeti almamış, projesi olmayan binalar, projesi varsa bile buna uymayan binalar var."

"KONUTLARDA GÜÇLENDİRME İŞLEMİ SINIRLI KALDI"

Mevcut binaların güçlendirilmesi için beton kalitesi ve içindeki donatının incelenmesi gerektiğine vurgu yapan Celep, şunları söyledi: 

"Konutlarda güçlendirme işlemi sınırlı kaldı. Çünkü uygulaması kolay değil. İçinde oturanların taşınması gerek. Konutların birden çok sahibi var, fikir birliği kurmak gerek. Binalarımızda bir kusur varsa bu geniş bir insan sayısını ilgilendiriyor. Herkese bir kusur düşüyor. Kusurları minimuma indirmek, geçmişten ders çıkararak yeni inşaatlarımızı, yeni konutlarımızı yönetmeliğe uygun olarak inşa etmek ve mevcutlar için de alınacak tedbirlere katkıda bulunmamız gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.