Hazır Betonda Agrega Sıkıntısı Büyüyor

Hazır Betonda Agrega Sıkıntısı Büyüyor

Çevrecilerin baskısı ve zeytinlik yasasından dolayı yeni taş ocaklarının açılamaması, mevcut rezervlerin de tükenmesi ile beraber hazır beton sektöründe agrega sorunu başladı. Arz sıkıntısıyla birlikte agrega fiyatları artarken üretim de azalıyor.

A+A-

Hazır beton sektörünün en önemli hammaddelerinden biri olan agregada alarm çalmaya başladı. ÇEvre örgütlerinin baskısı ve zeytinlik yasası gereği yeni taş ocaklarının açılması zorlaşırken mevcut taş ocaklarında rezerv tükenme noktasına geldi. 

Hazır beton sektöründe arz sıkıntısı ile agrega fiyatları sürekli yukarı çıkarken, sorunun çözülmemesi durumunda birçok ilde hazır beton siparişlerinde termin süreleri uzayacak ve beton dökümleri azalacak

İstanbul'da taş ocağı kapandı, üretim yavaşladı

İstanbul'daki Cebeci Taş Ocakları sahasının kapanması ve Anadolu Yakası’ndaki sahada da üretimin düşürülmesinden kaynaklı olarak agrega sorunu baş göstermeye başladı. Sektör çözüm için Kocaeli ve çevre bölgelerden hammadde bulma yoluna giderken, bu seferde ulaşımdan dolayı yükselen hammadde fiyatlarıyla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Sektör temsilcilerine göre, zamanında hammadde temin edilemediği için birçok projede gecikmeler yaşanıyor. Sektör temsilcileri, kamu desteğiyle, Çanakkale ve Balıkesir’de bulunan zengin kalker yataklarından elde edilen hammaddenin deniz yoluyla Ambarlı Limanı’na getirilmesiyle İstanbul’un agrega sorunun çözülebileceği ifade ediyor.

“Üretimler 15 ile 20 gün sonraya erteleniyor”

Hazır betonun hammaddesi olan agregaya erişimde sorun yaşamaya başladıklarını belirten Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Genç, “Piyasada agrega yok, Çünkü Avrupa Yakası’nda Cebeci agrega sahasında üretim yapılamıyor. Dolayısıyla bir arz eksikliği doğdu. Bu yılın nisan ve mayıs ayından itibaren tam kapasite ile çalışmaya başladık, ancak yeterli agrega bulamıyoruz. Bu nedenle talebin ancak yüzde 70’ini karşılayabiliyoruz. Dolayısıyla eskiden maksimum 1 haftada karşılanabilecek üretim 15 ila 20 gün sonraya öteleniyor” diye konuştu. Bu nedenle agregayı oluşturan kum ve mıcır sorununun gittikçe büyüdüğüne vurgu yapan Genç, “Hazır beton üreticileri İstanbul dışından kum ve mıcır getirmeye başladı. Ancak bu durum da akaryakıtın bu kadar pahalı olduğu bir dönemde ekstra fiyat artışına sebep oluyor. Acil çözümler bulunmazsa projelerin zaman açısından ve fiyat açısından sıkıntıya girecek” yorumunu yaptı.

“Kum, inşaatta en değerli malzeme oldu”

Agrega sorunu nedeniyle Fikirtepe’deki projelerin bloke olmuş durumda olduğunu söyleyen Adem Genç şöyle konuştu, “Birde sosyal konut projesi konutları gelirse buna yetişmek mümkün olmayacak. Çünkü agrega içinde yer alan kumda da sorun var. Eskiden kum denizden elde edilirken, bir bölümü ise kömür sahalarından elde edilirdi. Daha sonra deniz ruhsatları iptal edilerek maden sahalarından elde edilmeye başlandı. Şu anda inşaat sektörü için İstanbul’da en değerli şey kum. Kentte kum yok. Tonu olmuş 250 TL. Metreküpü 400 TL’ye geliyor. Yani şu anda agreganın ana hammaddesini oluşturan kum ve çakıla erişemiyoruz” Avrupa Konutları markasının sahibi Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da agrega sorunu nedeniyle hazır beton fiyatlarının arttığını söyledi. Son 2 aydan bu yana bu sorunu yaşadıklarını aktaran Çetinsaya, bu nedenle inşaatlarda beton döküm sürelerinin uzadığını dile getirdi.

"Kapasiteye göre değil, hammaddeye göre iş alınıyor"

Mevcut durumda iyi giden havaların etkisiyle birlikte yıl sonu iş kapatma telaşından dolayı hammaddenin yetmediğini dile getiren Onur Beton Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Onur, “İnşaat sektöründe gerçek canlanma olunca zaten hiç yetmeyecek” diye konuştu. Bu nedenle sektörün kapasiteye göre değil de hammadde kapasitesine göre müşteri aldığını aktaran Onur şöyle konuştu: “Hammaddeye bakılmadan sipariş alındığında, bazı tesislerde üretim durabiliyor. Malzeme olmayınca yeni müşteri edinilmiyor. Agreganın içinde yer alan mıcırın tonu Kemerburgaz ocaklarında satış fiyatı 200 TL+KDV oldu. Çerkezköy ocaklarında kum fiyatları da 120-130 TL seviyelerinde. Buna bir de mesafeler eklenince fiyatlar değişiyor.” Onur, kumun İstanbul Havalimanı’nın olduğu bölgelerden çıkarıldığını, ancak bu bölgede de sınırlı tonajlarda kum kaldığını söyledi. Yaşanan sorunun Ticaret Bakanlığı ya da İstanbul Valiliği’nin deniz yoluyla vereceği destekle çözülebileceğini dile getiren Onur, “Çanakkale, Bandırma’da kalker madenlerimiz var. Bu madenlerin deniz yoluyla Ambarlı Limanı’na taşınmasıyla bu konu çözülebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.