Gayrimenkul Vergisinde Yeni Düzenlemeler Yolda

Gayrimenkul Vergisinde Yeni Düzenlemeler Yolda

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, gayrimenkul vergi düzenlemelerinde son aşamaya geldiğini duyurdu

A+A-

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu'nun sosyal medya paylaşımına göre, gayrimenkul vergi düzenlemelerinde son aşamaya gelindi.

Gayrimenkul satışlarından elde edilen değer artışlarının 5 yıl sınırlandırması ile vergilendirildiğini belirten Babuşcu, yeni düzenleme ile bu süre sınırı kaldırılacağını gayrimenkul değer artışları süre sınırı olmaksızın vergilendirileceğini belirtti.

BİRDEN FAZLA GAYRİMENKULU OLANLARA DAHA YÜKSEK EMLAK VERGİSİ

İki ve daha fazla gayrimenkulu olanlara daha yüksek emlak vergisi ve tapu harcı uygulanacak. Bu değişiklik, çoklu gayrimenkul sahiplerinin vergi yükünü artırarak piyasada daha adil bir vergi dağılımı sağlamayı amaçlıyor.

Babuşcu, ayrıca, arazi ve arsa rantlarının da vergilendirilmesinin planlandığını söyledi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) ve Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) konusunda da detaylı düzenlemeler geldiğini söyleyen Babuşcu, bu değişikliklerle konuta yatırım yapmak isteyenlerin bu tür yatırımlara yönlendirileceğini belirtti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kazançlarının vergiden istisna olması kaldırılacağını veya sadece konut ile sınırlandırılması düşünüldüğünü ifade eden Babuşcu, "Bu durumda konut dışındaki diğer gayrimenkullerden elde edilen kazançlar vergilendirilecek." dedi.

Babuşcu'nun paylaşımı şu şekilde:

GAYRİMENKUL VERGİ DÜZENLEMELERİ SON AŞAMADA...

-Tapudaki devirlerde harçların gerçek satış bedelleri üzerinden alınması düşünülüyor.
-5 yıl sınırlaması kaldırılıyor. Gayrimenkul değer artışları süre sınırı olmaksızın vergilendirilecek.
-İki ve daha fazla gayrimenkulu olanlara daha yüksek emlak vergisi ve tapu harcı uygulanacak.
-Arazi ve arsa rantlarının vergilendirilmesi planlanıyor..
-Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ve Gayrimenkul Yatırım Fonları konusunda detaylı düzenlemeler geliyor. Konuta yatırım yapmak isteyenler buralara yönlendirilecek.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kazançlarının vergiden istisna olması kaldırılıyor.
Veya sadece konut ile sınırlandırılması düşünülüyor. Bu durumda konut dışındaki diğer gayrimenkullerden elde edilen kazançlar vergilendirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.