1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Gayrimenkul Alım Satımında Noter Zorunluluğu Geliyor!
Gayrimenkul Alım Satımında Noter Zorunluluğu Geliyor!

Gayrimenkul Alım Satımında Noter Zorunluluğu Geliyor!

Tüketici Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması mecburiyeti getirilirken kat irtifakı kurulmadan gayrimenkul satışının yapılmasının önüne geçilecek.

A+A-

Ticaret Bakanlığı, tüketicinin en çok şikayet ettiği alanları belirledi ve bu konuda atılacak yeni adımları çalışmaya başladı. Bakanlığa yapılan başvurularda tüketicilerin en fazla abonelik sözleşmeleri, gayrimenkul alım satımları, devre mülk-devre tatil sözleşmelerinden kaynaklanan sıkıntılar, cayma hakkı ve taksitli satışlardaki şikayetleri gündeme getirdiği belirtildi.

Bu alanlara ilişkin tüketici lehine yeni bazı düzenlemeler yapılması kararlaştırıldı. Tüketici Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle ilgili gündeme gelen öneriler şöyle:

Gayrimenkul sözleşmeleri

Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinde de tüketici lehine düzenlemeler yapılacak. Bu konuda tüketicilerden çok sayıda şikayet geldiğini belirten AK Parti kaynakları yeni yapılacak düzenlemeyi, "İnşaat halindeyken yapılan satışlarda bir daire birden fazla kişiye satılabiliyor. Dolandırıcılık hadiseleri oluyor. Yeni yapılacak düzenleme ile satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılmasını öngörüyoruz. Ayrıca kat irtifakı kurulmadan satış yapılamayacak. Noter huzurunda yapılan satış vaadi sözleşmeleri sırasında alıcı o dairenin ipotekli mi hacizli mi yoksa başka birine de mi satışı yapılmış hepsini görecek. Tapuda değişiklik gerektiren her şey noterde yapılacak. Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinde vadesinin ne olacağı, ne zaman teslim edileceği gibi konular olacak" şeklinde açıkladı.

Devre tatilde sözleşme 10 yıldan az olamayacak

Devre mülk ve devre tatil sözleşmeleri konusunda da yine tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemeler bulunuyor. Devre tatil sözleşmelerinde sözleşme süresinin 10 yıldan az olamayacağı öngörülüyor. AK Parti kaynakları bu konuda, "Burada tüketici lehine adımlar var. Devre tatil sözleşmelerinde verilecek hizmet konusunda 'her şey dahil' neyi kastediyor, bunu açıkça beyan edecek. Hangi hizmetleri verecek bunlar belli olacak. Alıcı ve satıcı bunu karşılıklı beyan ve kabul edecek" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.