1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. Fenerbahçe’ye Samandıra’da 125 Bin Metrekarelik Devlet Arazisi Tashih Edildi
Fenerbahçe’ye Samandıra’da 125 Bin Metrekarelik Devlet Arazisi Tashih Edildi

Fenerbahçe’ye Samandıra’da 125 Bin Metrekarelik Devlet Arazisi Tashih Edildi

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün Samandıra’daki tesislerine 600 metre mesafedeki yeni bir arazi konusunda devletle anlaşma sağlandığını ve 125 bin metrekarelik alanın 30 yıllığına sarı lacivertli kulübe tashih edildiğini açıkladı.

A+A-

Olağan Mali Genel Kurul’da, Başkan Ali Koç ve yönetimi mali yönden ibra edilirken, sarı lacivertli kulübün borcunun yaklaşık 6 milyar TL olduğu açıklandı.

Maltepe ilçesi sınırlarında yer alan araziye yapılacak tesise, ilk etapta Futbol A Takımı ve altyapı kategorileri taşınacak.

Ali Koç, daha sonra tüm futbol faaliyetlerinin bu tesiste yapılacağını söylerken, inşaatın Cumhuriyet’in 100. yılı olan 29 Ekim 2023’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Ali Koç’un en büyük hayali olan proje..

Başkan Koç, en büyük hayali olduğunu söylediği projeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“A Takım tesislerimiz de çok iyi. Ama baktığınız zaman hem futbol, bütün altyapı takımlarımız hem de Dereağzı’na sıkışmış; erkek basketbol ve kadın basketbol takımları dışındaki diğer bütün operasyonlarımız çok dar, klostrofobik, biraz da eskimiş imkanlarla faaliyetlerini sürdürmektedir. En büyük hayalim, seçilmeden önce de söylemiştim; buraya örnek olabilecek bir Futbol Akademisi bırakarak, tüm futbol faaliyetlerimizi en küçük yaştan kadın futbolumuz da dahil A Takıma kadar aynı yerde faaliyet gösterecekleri bir tesis hatta sportif anlamda bir eser yaratmak istediğimi sizlere ifade etmiştim.

Başka hiçbir tesisleşmemiz olmayacak’ demiştim. Arazi al, belki ileride arazi çok fayda sağlayabilir ama ne yazık ki öyle imkanlarımız olmadığı ve borçla da arazi alamayacağımıza göre bir eser bırakacağız dedik. O rüya gerçekleşmek üzere, bu rüya inşallah gerçekleştiği takdirde ilk hedef futbolu taşımak, ikinci hedef ise kademe kademe Dereağzı’nı uzun süreli garantileyip, oradaki bütün operasyonlarımızı yeniden inşa etmek, modernize etmek, oradaki yatak sayısını artırmak yani tam anlamıyla bir kampüs haline getirmek. Birinci aşamanın gerçekleşmesine çok yakınız.

Burası 30 yıl süreyle kulübümüze tahsisi gerçekleşti. Buradaki teşekkürlerimi temmuz ayındaki Yüksek Divan Kurulu toplantımızda sunacağım ama devletimizin başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili tüm birimlerine; Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’a, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’a bu rüyanın gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan araziyi tahsis ettikleri için teşekkür ediyorum. Ama şu sözü de verebilirim: Onlar bundan belki de 5 sene sonra dönüp bakacaklar ve diyecekler ki ‘işte, Fenerbahçe’nin bu eseri bizim sayemizde oldu, çorbada bizim de tuzumuz var’.

Çünkü bu eser aynı stadımızda olduğu gibi, Şükrü Saracoğlu Stadı nasıl ki Türkiye’ye emsal teşkil ettiyse, o zamanın kıt şartlarıyla, zor imkanlarla, enflasyonun çok yüksek, ekonominin önünü göremediği dönemde Sayın Aziz Yıldırım’ın liderliğinde bütün Fenerbahçe camiasının emeğiyle, teriyle, maddi imkanlarıyla hiç kimseden destek alınmadan yapılmış stadımız, nasıl bugün Türkiye’deki bütün statlaşmaya örnek olduysa göreceksiniz bizim akademimiz de diğer tüm kulüplere örnek olacak. Zira Türk futbolunun artık kurtuluş formüllerinden bir tanesi, ana kolonlarından biri öz kaynaktan sporcu yetiştirmektir. İnşallah bunu, bu ekonomik sıkıntılarda, bu ekonomik ortamda, bu futbol ikliminde biz gerçekleştirebilir ve sizlerin, hepinizin gurur duyabileceği bir eseri camiamıza kazandırabiliriz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.