En Düşük Batık Konut Kredisinde

En Düşük Batık Konut Kredisinde

Bankaların faiz indirimi için harekete geçtiği konut kredileri, batık oranı en düşük grubu oluşturdu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Yıllık faizyüzde 9'a inmeli" sözlerinin ardından bankaların indirimlere başladığı konut kredileri, sektör için en az risk oluşturan grubu oluşturuyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı haziran sonu itibarıyla son 1 yılda 1.6 milyon kişi artarak 26.4 milyona çıktı.

KONUTTA BATIK BİNDE 4

Bireysel kredilerin tutarı 428 milyar lira olurken, bunun yüzde 37.4'ünü ihtiyaç, 36.9'unu konut, 18.5'ini kredi kartları ve yüzde 7'sini taşıt kredileri oluşturdu. Ortalama konut kredisi 69.8 bin TL, ihtiyaç kredisi ise 8.7 bin TL oldu. Kredi kartında ortalama borç 3.6 bin TL düzeyinde bulunuyor. Bireysel kredilerinde batık kredi oranı yüzde 4.6 olarak gerçekleşirken, konutta bu oran yüzde 0.4 ile sektör ortalamasının neredeyse onda birinde kaldı. Bankalarda 2.3 milyon kişinin konut kredisi bulunuyor. Konut kredisi riski son 12 ay içerisinde en hızlı büyüyen ilk üç ilin Muş, Şırnak ve Ağrı olması dikkat çekti. Bankalar Birliği verilerine göre, batık kredi oranı bireysel kredi kartında yüzde 9.3, ihtiyaç kredilerinde yüzde 6.2, taşıtta ise 3.3 oldu.

FAİZ BİR YIL SONRA İLK KEZ YÜZDE 1'İN ALTINA İNDİ

Sabah'ın haberine göre; 2013 yılının ilk yarısında ortalama aylık konut kredisi faizi yüzde 0.70 iken, bu oran 2014'ün aynı döneminde yüzde 1.07'ye çıktı. 2015'in ilk yarısında ise yüzde 0.85'e kadar inen ortalama faiz, bu yıl yüzde 1.10'u geçti. Bankaların bu hafta içerisinde yaptığı indirimlerle birlikte Ağustos 2015'te aylık yüzde 1 ve üzerine çıkmaya başlayan konut kredileri bir yılın sonunda tekrar 1'in altına indi. Faizin düşme eğilimine girmesi ile birlikte alım için bekleyen talebin de canlanması bekleniyor. Bankaların likidite imkânlarının Merkez Bankası tarafından geliştirilmesi, küresel düşük faiz ortamı ve 15 Temmuz sonrası oluşan birlik havasının ekonomide yarattığı iyimserliğin de eklenmesi ile, ekonominin lokomotifi olan emlak sektörü öncülüğünde büyümenin hızlanacağı belirtiliyor.

KREDİLİ SATIŞLARIN PAYI 5 PUAN ARTAR

Bankaların özellikle 5 yıl vadede faiz indirimine başladığı konut kredisinde, önümüzdeki dönemde düşüşün hızlanarak devam etmesi bekleniyor. Emlak GYO ve GYODER ile devam eden kampanyaya bankaların faiz indirimleri ile katılmasının önemine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, faiz oranlarındaki düşüş trendinin yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edeceğini söyledi. Konut kredisi faiz oranlarının en düşük olduğu 2013 yılı ortalamalarına kadar satılan konutların yüzde 43'ünü kredili satışların oluşturduğuna dikkat çeken Maya, "Faizin yüksek seyrettiği 2016 başından itibaren ise ilk 6 ayda konut satışlarının yüzde 32'si ipotekli satış şeklinde gerçekleşti. Faiz düşüşü ile birlikte yılın ikinci yarısında ipotekli satışların panyının 5 puan artacağını düşünüyorum" dedi.

KATILIMCILAR DA DÜĞMEYE BASTI

Öte yandan mevduat bankalarının konutta başladığı faiz indirimlerine katılım bankaları da katıldı. Albaraka Türk, konutta kâr oranını 0-24 ay vadelerde yüzde 0.88'e, 24-60 ay arasındaki vadelerde yüzde 0.97, 60-120 ay vadelerde ise yüzde 0.99'a indirdi. Ziraat Katılım, konut finansman oranını 1-24 ay vadelerde yüzde 0.82'ye, 25-60 ay vadelerde ise yüzde 0.90'a, 61-120 ay aralığında da yüzde 0.95'e indirdi. Vakıf Katılım ise 120 ayda 0.93'e çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.