Emlak Vergisi İkinci Taksit Ödemeleri Yarın Başlıyor

Emlak Vergisi İkinci Taksit Ödemeleri Yarın Başlıyor

Evi, arsası ve dükkanı olanlar için Emlak Vergisi'nin ikinci ödeme süresi yarın başlıyor.

A+A-

2016 yılına ilişkin Emlak Vergisi'nin ilk taksidi Mart-Nisan-Mayıs aylarında yapılıyor. Bu verginin ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor. Son gün ise 1 Aralık olarak belirlendi.

ZAMANINDA ÖDEMEYENLER CEZALANDIRILACAK

Evi, arsası veya dükkanı olanlar 'Emlak Vergisi'ni ödemek zorunda. Zamanında ödemeyenler ise her ay yüzde 1,40 ceza ödeyecek. Gecikme cezası 6183 Sayılı Kanuna göre belirleniyor. Buna göre; gecikme cezası aylık yüzde 1.40, yıllık ise yüzde 16.80 olduğu açıklandı.

Arsa, arazi, mesken ve işyerine ait vergiler asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor. Ödemeler belediyelerin gişelerinden, internet (e-belediye) sistemi üzerinden kredi kartıyla yapılabilir. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor.

Emlak vergisi ödemeyecek kişiler ise; hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, emekli maaşmdan başka geliri olmayanlar ile bu kişilerin dul, yetimler olduğu açıklandı.

KİMLER MUAF OLACAK

Hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, emekli maaşmdan başka geliri olmayanlar ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak Vergisi ödemiyor. Bu imkandan ev brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece 'bir' konutu olanlar yararlanıyor.

Arsası, iki veya üzeri konutu olanlar, tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler vergi bdüyor. Sıfır oranlı Emlak Vergisi için illa o evde oturmak gerekmiyor. Evi kiraya verip kirada oturan vergi ödemiyor. Vergi ödememek için belediyeye başvuru şart.

EV ALAN 2017'DE ÖDEYECEK

Emlak Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesine göre; sıfır ev alanlara muafiyet var. Yani evin alındığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), vergiden düşülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.